لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

سپیده قلیان با یک اتهام تازه و عجیب بار دیگر محاکمه شد؛ تاوان پرسیدن یک سوال ساده


سپیده قلیان فعال مدنی که از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بار دیگر بازداشت شده است.
سپیده قلیان فعال مدنی که از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بار دیگر بازداشت شده است.

در حالی که سپیده قلیان، فعال مدنی، دوران محکومیت خود در زندان اوین سپری می‌کند، وکیل او از برگزاری دادگاه محاکمه او در دزفول به اتهام شرکت در اعتراضات آبان خبر داده است.

جمال الدین حیدری منش، وکیل سپیده قلیان، روز دوشنبه ۱۶ تیر با انتشار متنی در اینستاگرام خود، اعلام کرد که خانم قلیان به خاطر حضور در تجمع اعتراضی روز ۲۵ آبان سال گذشته در اعتراض به گرانی بنزین با یک اتهام «سنگین»، «غیرموجه»، و «بدعت انگیز» مواجه شده است.

جلسه رسیدگی به اتهام #سپیده_قلیان در خصوص حضور در بین معترضین به گرانی بنزین در ۲۵ آبان ۹۸ امروز در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو دزفول برگزار شد. نکته مهم اینکه حضور هرچند کوتاه مدت او و در دست داشتن پلاکاردی که فقط حاوی یک سوال بود با اتهام سنگین و غیر موجه و بدعت انگیز "اخلال در نظم عمومی بصورت غیر گسترده! " مستندا به تبصره ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی( باب افساد فی الارض) مورد رسیدگی قرار گرفت ، عنوان اتهامی که ابداعی نو برای موارد خاص تلقی می گردد و لیکن تفسیرهای عجیب اینچنین از مواد قانون مجازات ، دستگاه قضایی را با چالشهای بسیاری مواجه خواهد نمود. این جلسه در حالی برگزار شد که سپیده قلیان برای گذراندن پنج سال حبس مربوط به اعتراضات کارگران #هفت_تپه در زندان اوین بسر می برد ؛ و در حالیکه سایر محکومین آن پرونده مشمول عفو گردیدند او از این امر نیز محروم و با اتهامات و پرونده‌های متعدد مواجه گردید.

A post shared by سید جمال الدین حیدری منش (@jamalheidari) on

این وکیل دادگستری با اعلام اینکه خانم قلیان به دلیل زندانی بودن در اوین امکان حضور در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو دزفول و دفاع از خود را نداشت، نوشت: حضورهرچند کوتاه مدت او و در دست داشتن پلاکاردی که فقط حاوی یک سوال بود، با استناد به تبصره ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی در رابطه با «افساد فی الارض» با اتهام سنگین و غیرموجه و بدعت انگیز «اخلال در نظم عمومی بصورت غیر گسترده» مورد رسیدگی قرار گرفت.

آقای حیدری منش تصویر سپیده قلیان در تظاهرات آبان ماه را در این پست اینستاگرامی منتشر کرد. در این تصویر خانم قلیان پلاکاردی در دست دارد که که روی آن نوشته شده است: «بنزین را ۳۰۰ درصد گران کردید، دستمزد ما را هم زیاد کردید؟»

به گفته وکیل خانم قلیان، عنوان اتهامی مطرح شده علیه این فعال مدنی، ابداعی نو برای موارد خاص تلقی می‌شود. او چنین تفسیری از مواد قانون مجازات را عجیب و چالش‌آفرین خواند.

خانم قلیان روز اول تیر برای سپری کردن پنج سال زندان که به خاطر شرکت در تجمع اعتراضی کارگران نیشگر هفت تپه صادر شده بود، به زندان اوین منتقل شد. او چند روز پیشتر گفته بود که مقامات از او خواسته بودند یک نامه درخواست عفو به رهبر جمهوری اسلامی بنویسد اما او مخالفت کرده بود.

بیشتر محکومان پرونده نیشکر هفت تپه مشمول عفو شده و آزاد شدند.

سپیده قلیان که ابتدا در حاشیه اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود، چندی بعد آزاد شد اما در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود. او همچنین با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود بار دیگر بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

این فعال مدنی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به هفت سال حبس،عضویت در گروه گام به هفت سال حبس، فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال و شش ماه حبس و نشر اکاذیب به دو سال و شش ماه محکوم شده بود که بنا به گفته وکیل سپیده قلیان برای گذراندن حکم پنج ساله به زندان منتقل شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG