لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

نازلی کاموری: جامعه ایران، همجنسگرا هراس است؛ تنها با گفت‌و‌گو فضا بهتر می‌شود


همجنسگرایی در ایران
همجنسگرایی در ایران

نازلی کاموری، نویسنده در حوزه جنسیت و گرایش جنسی معتقد است اتفاقاتی مانند توهین یک فعال سرشناس مدافع حقوق بشر ایرانی به افراد همجنسگرا، نشانه‌ای از فرهنگ همجنسگرا هراسی در ایران است و این مشکل تا زمانی که فعالان حوزه جنسیت با افراد متدین و فعالان حقوق بشر گفت‌و‌گو نکنند، حل نخواهد شد.

این هفته، عماد الدین باقی مدافع برجسته حقوق بشر، تصویری از «کونچیتا ورست» خواننده کوئیر اتریشی و برنده پیشین یوروویژن، با همسرش را «چندش آور» نامید. در فضای مجازی بسیاری واکنش او را توهین دانستند،‌ و مجموعه این اعتراضات به تعلیق حساب توئيتری آقای باقی شد.

نازلی کاموری، نویسنده مقیم شهر تورنتو در کانادا که در حوزه جنسیت و گرایش جنسی فعالیت دارد،‌ به صدای آمریکا گفت که این دیدگاه آقای باقی تعجبی ندارد. وی همچنین گفت که اگر ادیان مختلف که نگاه‌شان به همجنسگرایی نسبتا تغییر کرده،‌ به خاطر گفت‌وگو و یک فرایند پذیرش بوده اما ما هرگز نتوانستیم این فرآیند پذیرش را با جامعه متدین خودمان در ایران داشته باشیم. این فرآیند پذیرش،‌ گرفتن پذیرش و رسمیت یابی نیازمند گفت‌و‌گو است.

این نویسنده در حوزه جنسیت و گرایش جنسی افزود: «نه فقط آقای باقی؛ بلکه جامعه ایران، جامعه همجنسگرا هراسی است. جامعه مردسالاری است. با پدران و مادران‌مان و همه کسانی که آزارها را به ما داده‌اند،‌ باید گفت‌و‌گو کرد. جامعه رنگین‌کمانی ایران اولین آزارها را وقتی که تفاوت را حس می‌کنند یا بیان‌ می‌کنند، از خانواده‌ها دریافت می‌کنند.»

کاموری در پایان گفت: «امید من این است که یکروز با آقای باقی و کسانی که در حوزه بشر فعالیت دارند،‌ باب گفت‌و‌گو را درباره حقوق افراد براساس اینکه چه هویت و گرایش جنسی برای خودشان انتخاب کردند، باز کنیم.‌»

XS
SM
MD
LG