لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

واکنش‌های گسترده به توهین «عمادالدین باقی» به همجنس‌گرایان: مقایسه رابطه دو همجنس با جرم و قتل، «عذر بدتر از گناه» است


همجنسگرایی در ایران
همجنسگرایی در ایران

واکنش‌های کاربران ایرانی در توییتر به اظهارات عمادالدین باقی، روزنامه‌نگار و مدافع برجسته حقوق بشر، در رابطه با تصویری از کونچیتا ورست، خواننده کوئیر اتریشی و برنده پیشین یوروویژن، با همسرش، ادامه دارد. آقای باقی ازدواج دو همجنس را «چندش آور» خوانده بود.

استفاده از این واژه توسط عمادالدین باقی، با انتقادهای شدید کاربران ایرانی در توییتر همراه بوده است؛ انتقاد‌هایی که آقای باقی در پاسخ به آنها این موضوع را با تفکیک شدن میان «جرم»، «عقیده»، و «حقوق انسان‌ها» مقایسه کرد و نوشت: «دفاع ازحقوق دگراندیش دفاع از عقیده او نیست و دفاع از حقوق همجنسگرا دفاع از عمل او نیست.»

عمادالدین باقی در ادامه، ازدواج دو همجنس را با دفاع از حقوق «قاتل و زندانی مجرم» مقایسه کرد و نوشت: «ما وقتی از حقوق قاتل و زندانی مجرم دفاع می کنیم به معنی دفاع از عمل او نیست. از نظر من عمل ازدواج دوهمجنس چندش آور است و این غیر از دفاع از حقوق آنهاست.»

استفاده از این واژه در رابطه با موضوع ازدواج دو همجنس در حالی از سوی یک فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار ایرانی عنوان می‌شود که به گفته رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل، «محروم کردن زوج‌های همجنس از ازدواج، نقض اصل برابری، حریم خصوصی، حق ازدواج، و تشکیل خانواده است.»

خانم بحرینی در پاسخ به عمادالدین باقی به ماده ۱۲ و ۱۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز اشاره کرده است. بنا بر ماده ۱۲ این اعلامیه «احدی در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامتگاه یا مکاتبات خود، نباید مورد مداخله‌های خودسرانه واقع شود و شرافت و اسم و رسمش نباید مورد حمله قرار گیرد. هر کس حق دارد که در مقابل اینگونه مداخلات و حملات مورد حمایت قانون قرار گیرد.»

یکی از کاربران توییتر با نام مهرنوش احمدی نیز در واکنش به اظهارات آقای باقی می‌گوید: «چطور [می‌شود] ادعای مدافع حقوق بشر داشت و رابطه بین تنفر پراکنی و بی حقوقی و حذف یک قشر اجتماعی [را] نفهمید؟!»

حسین رونقی ملکی،‌ وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر ایرانی، نیز در توییتر با حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نوشت: «به ‌عنوان فعال حقوق بشر نباید به نقض حقوق انسان‌ها و برخوردهای سنتی و گسترش هموفوبیا دامن بزنیم چرا که این امر حمایت از نقض حقوق بشر است.»

کاوه کرمانشاهی، سخنگوی شبکه حقوق بشر کردستان و فعال حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی نیز در واکنش به گفته‌های آقای باقی در توییتر خود نوشت: «این حجم غیرقابل باور از کوییرستیزی را کسی می‌گوید که خودش را "فعال حقوق بشر" معرفی می‌کند!»

زینب پیغمبرزاده، دیگر فعال حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و فعال حقوق زنان، نیز در توییتر خود عمادالدین باقی را «روشنفکر دینی» خواند و اقدام او را «نفرت پراکنی» دانست.

از روابط عاطفی و جنسی میان دو همجنس در بسیاری از کشورهای جهان جرم‌زدایی شده و این نوع روابط به عنوان یکی از گرایش‌های جنسی پذیرفته شده است. با این حال در برخی از کشورهای اسلامی از جمله ایران این رابطه جرم‌ محسوب می‌شود و مجازات شلاق تا اعدام برای آن در نظر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG