لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

در بحبوحه بحران گرانی و کمبود مصالح ساختمانی در ایران؛ رژیم جمهوری اسلامی مصالح ساختمانی را برای کمک به بازسازی به سوریه می‌فرستد


ویرانی‌های زلزله کرمانشاه (آرشیو.) مردم می‌گویند در حالی که هنوز برخی از زلزله‌زدگان کرمانشاه در کانکس زندگی می‌کنند، رژیم ایران از ساخت ده‌ها هزار واحد مسکونی در سوریه و ارسال مصالح ساختمانی به آن کشورخبر داده است
ویرانی‌های زلزله کرمانشاه (آرشیو.) مردم می‌گویند در حالی که هنوز برخی از زلزله‌زدگان کرمانشاه در کانکس زندگی می‌کنند، رژیم ایران از ساخت ده‌ها هزار واحد مسکونی در سوریه و ارسال مصالح ساختمانی به آن کشورخبر داده است

در شرایطی که وضعیت اقتصادی ایران روز‌به‌روز وخیم‌تر، توان مالی و قدرت خرید مردم کمتر، و قیمت مصالح ساختمانی و مسکن بیشتر می‌شود،‌ معاون وزارت صنعت، معدن، و تجارت ایران اعلام کرده است که جمهوری اسلامی برای کمک به بازسازی سوریه در حال ارسال مصالح ساختمانی به آن کشور است.

در زمانی که ارزش واحد پول ایران به پایین‌ترین حد خود در تاریخ رسیده و مشکلات کمرشکن اقتصادی بسیاری از شهروندان ایرانی را با بحران‌های معیشتی رو‌به‌رو کرده است، این مقام ارشد وزارت صمت همچنین بازسازی کشورهایی همچون سوریه را «یک وظیفه شرعی» دانست.

این در حالی است که قیمت مصالح ساختمانی در ایران طی دو مرحله در بهار و تابستان، هر بار حدود ۳۰ درصد گران شد و رییس کمیسیون عمران مجلس نیز اوایل مهر ماه اعلام کرد که طی یکسال گذشته قیمت مصالح ساختمانی ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن تاثیر مستقیم دارد و به نظر برخی کارشناسان حدود ۵۰ درصد قیمت خانه را تشکیل می‌دهد.

طبق گزارش های سایت های خبری داخل ایران، در ماه‌های گذشته مصالحی چون سیمان، شن و ماسه، شیرآلات و لوله،‌ آهن آلات و در و پنجره،‌ شیشه، رنگ و سرامیک بارها افزایش یافته و حتی نایاب شده است. در این میان کانون سراسری انبوه‌سازان با انتقاد از عملکرد وزارتخانه‌های صمت و راه و شهرسازی و نهادهای نظارتی می‌گوید که وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های نظارتی کشور را به ورطه نابودی کشانده و همه چیز را رها کرده‌اند. علاوه بر قیمت آهن‌آلات، قیمت سیمان و میلگرد هم روند وحشتناک افزایش قیمت را سپری می‌کند و کسی هم پاسخگوی مردم نیست.

قیمت مسکن نیز که همواره در ایران روند رو به رشدی داشته، در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. به طوری که کمتر از دو ماه پیش در گزارشی اعلام شد قیمت مسکن در ایران در سه سال گذشته ۵ برابر شده است. لازم به ذکر است که رشد قیمت مسکن پس از انتشار این گزارش نیز ادامه یافت.

هزینه ۱۶ میلیارد دلاری در سوریه

اعلام کمک جمهوری اسلامی برای بازسازی سوریه در حالی است که جمهوری اسلامی پیشتر نیز برای تقویت نیروهای نیابتی خود در آن کشور میلیاردها دلار هزینه کرده بود. پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار توئیتی، با استناد به گزارش منتشر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا درباره ایران، نوشت در حالی که مردم ایران درگیر مشکلات اقتصادی هستند، جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون بیش از ۱۶ میلیارد دلار برای تقویت بشار اسد، رئیس رژیم سوریه، و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه، عراق و یمن هزینه کرده است.

این هزینه‌ها در حالی توسط جمهوری اسلامی در این کشورها صورت می‌گیرد که روند منفی اقتصاد ایران و افزایش رکود، تورم، و بیکاری در این کشور ادامه دارد و ارزش پول ملی نیز به شدت کاهش یافته است. مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر بارها موجب اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران شده است و معترضان در کنار اعتراض به سوءمدیریت و فساد مقامات، با شعارهایی چون «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» و «سوریه را رهاکن فکری به مال ما کن» به هزینه شدن سرمایه‌های کشور در منطقه اعتراض کردند.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی که میلیاردها دلار برای جنگ در سوریه هزینه کرده اند، حالا هزینه بازسازی این کشور را وظیفه شرعی خود می دانند. سال ۱۳۹۷ نیز،‌ در حالیکه مشکلات اقتصادی و اعتراضات صنفی رو به افزایش بود، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در دیدار با وزیر امور خارجه سوریه گفت که یکی از اهداف جمهوری اسلامی ایران بازگشت مردم سوریه به زندگی عادی است.

دغدغه کمک به سوریه با وجود مشکلات داخلی

در پی انتشار خبر ارسال مصالح ساختمانی به سوریه برای کمک به بازسازی این کشورِ، برخی از کاربران به مشکلات داخلی ایران اشاره کرده و از این اقدام دولت جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

یکی از کاربران با اشاره به وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه و این که برخی از آنان به دلیل کندی ساخت و ساز و گرانی مصالح هنوز در کانکس زندگی می‌کنند، به کمک دولت ایران برای ساخت ده‌ها هزار واحد مسکونی در سوریه و ارسال مصالح ساختمانی به آن کشور اعتراض کرد.

در روزهای گذشته نیز کاربران ایرانی توییتر بارها یادآوری کردند که زلزله زدگان کرمانشاه، سیل‌زدگان لرستان و مردم مناطق محروم ایران همچنان در کانکس و کپر زندگی می‌کنند.

در پی سخنان معاون وزیر صمت ایران، حساب توییتر فارسی وزارت خارجه اسرائیل نیز با اشاره به سخنان این مقام دولت ایران در پیامی نوشت: «اگر هرمزگان هم در سوریه بود، شاید جمهوری اسلامی بازسازی آن را وظیفه شرعی خود می‌دانست.»

دولت پرزیدنت ترامپ نیز بارها از حضور پرهزینه جمهوری اسلامی در سوریه را با وجود بحران مالی در داخل ایران، انتقاد کرده است.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در توئیتر با اشاره به «چهل سال شکست جمهوری اسلامی» نوشت رژیم حاکم در ایران همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.

مایک پمپئو همچنین در توئیتر نوشته بود که مقام های جمهوری اسلامی منابع کشور را به جای صرف مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی در خاورمیانه می کنند.

آقای پمپئو در چندی پیش نیز مصاحبه با شبکه کان نیوز گفت، مردم ایران نیز می‌دانند که منابع و پول آنها در سوریه هدر می‌شود و این راه درستی نیست، به خصوص وقتی که اقتصاد ایران از کاهش قیمت نفت و شیوع کرونا رنج می‌برد.

او با تاکید بر این که «ما اطمینان داریم این چیزی نیست که مردم ایران بخواهند»، گفت: «هدف سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در برابر جمهوری اسلامی این است که نتایج خوبی برای مردم ایران رقم بخورد.»

XS
SM
MD
LG