لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

استقبال کاربران ایرانی از پیام‌رسان سیگنال بعد از مشکلات واتس‌اپ؛ تلاش جمهوری اسلامی برای حذف سیگنال


به تازگی «سیگنال» مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته بود.
به تازگی «سیگنال» مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته بود.

پیام‌رسان سیگنال که در روزهای اخیر پس از تغییر سیاست واتس‌اپ در مورد حریم خصوصی مورد استقبال کاربران، از جمله کاربران ایرانی قرار گرفته است، از فروشگاه‌های آنلاین ایران حذف شد.

کاربران ایرانی روز جمعه ۲۶ دی با انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که با مراجعه به فروشگاه‌های آنلاین «کافه بازار» و «مایکت» با پیامی مبنی بر خارج شدن این پیام‌رسان «از حالت انتشار» مواجه شده‌اند.

دلیل حذف سیگنال، دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، یا همان کارگروه فیلترینگ، عنوان شده است.

پیام فروشگاه آنلاین مبنی بر حذف شدن پیام رسان سیگنال از لیست فروش
پیام فروشگاه آنلاین مبنی بر حذف شدن پیام رسان سیگنال از لیست فروش

جمهوری اسلامی از آغاز سال ۱۳۹۷ با فیلتر کردن پیام‌رسان تلگرام دسترسی به آن را قطع کرده بود. در حال حاضر شهروندان با استفاده از فیلترشکن و وی پی ان از توییتر و تلگرام استفاده می‌کنند.

قطع دسترسی شهروندان به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در حالی است که بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی و وابستگان آنها از این شبکه‌ها برای اطلاع‌رسانی و ارتباطات خود بهره می‌برند.

محدود کردن آزادی بیان و آزادی گردش اطلاعات در ایران از طریق فیلترینگ در فضای مجازی، بارها مورد انتقاد دولت ایالات متحده آمریکا بوده است.

اسفند ماه سال گذشته در آستانه «روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری» سازمان گزارشگران بدون مرز فهرستی از ۲۰ نهاد دولتی و غیردولتی که بدترین عملکرد در زمینه سرکوب سایبری را دارند، منتشر کرد. نام شورای عالی فضای مجازی ایران نیز در آن فهرست بود.

XS
SM
MD
LG