لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

درخواست کارشناسان سازمان ملل از ایران برای توقف اعدام حسین شهبازی


حسین شهبازی، کودک مجرم محکوم به اعدام
حسین شهبازی، کودک مجرم محکوم به اعدام

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۳ تیر از جمهوری اسلامی ایران خواستند از اعدام حسین شهبازی، که قرار است چهار روز دیگر اجرا شود، خودداری کند.

در این درخواست، که در وبسایت کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد منعکس شده، تاکید شده است آقای شهبازی در زمان ارتکاب جرم کودک بوده و برای اعتراف تحت شکنجه قرار گرفته است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نسبت به وضعیت شهبازی «عمیقا ابراز نگرانی» کرده‌اند؛ به ویژه آن که به گفته این کارشناسان ممکن است دستگاه قضایی ایران حتی زودتر از آن چه که پیشتر اعلام کرده است شهبازی را اعدام کند.

حسین شهبازی سه سال پیش در حالی که ۱۷ سال داشت بازداشت شد. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل می گویند اعدام کسانی که سن آنها حین ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال است، برخلاف قوانین بین المللی حقوق بشر است.

پیشتر، سازمان عفو بین الملل از خطر اعدام قریب الوقوع حسین شهبازی ابراز نگرانی کرده بود.

بنا بر بیانیه سازمان عفو بین الملل، حسین شهبازی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۷ دستگیر شد و در حالی که در بازداشت‌گاه آگاهی شیراز تحت بازداشت و بازجویی قرار داشته است به مدت ۱۱ روز از دسترسی به وکیل و خانواده خود محروم بود. در ادامه این بیانیه آمده است که آقای شهبازی نهایتا «در ۲۳ دی ۱۳۹۸ در پی محاکمه‌ای شدیدا غیرمنصفانه توسط شعبه ۳ دادگاه کیفری یک استان فارس به مرگ محکوم شد و این حکم در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ به تأیید دیوان عالی کشور رسید.»

صدای آمریکا در گزارش‌های متعددی و به نقل نهاد حقوق بشری و سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که حداقل ۹۰ کودک-مجرم در ایران در معرض خطر اعدام قرار گرفته‌اند و سازمان عفو بین الملل، بارها از مقام‌های ایرانی خواسته است که با اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، مجازات اعدام را برای جرایمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال انجام شده، به طور کامل لغو کنند.

XS
SM
MD
LG