لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

انتخابات ۱۴۰۰ - نگرانی مقامات ایران از افزایش حامیان تحریم انتخابات؛ موج کناره‌گیری به نفع رئيسی


به نظر می‌رسد محافظه‌کاران حول ابراهیم رئیسی اتفاق نظر داشته باشند.
به نظر می‌رسد محافظه‌کاران حول ابراهیم رئیسی اتفاق نظر داشته باشند.

در حالی که تنها چهار روز تا آغاز تبلیغات انتخاباتی و ۲۵ روز به برگزاری سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در ایران باقی مانده، مقامات مسئول نسبت افزایش حامیان تحریم انتخابات در داخل کشور و کاهش حضور مردم در پای صندوق‌های رای ابراز نگرانی کرده‌اند.

  • نگرانی رئیس بسیج از کاهش مشارکت مردم در انتخابات

رییس سازمان بسیج مستضعفین ایران نسبت به آنچه تلاش «دشمن» به قصد «ایجاد تزلزل بین مردم برای کاهش مشارکت» هشدار داده و گفته که «تمامی جزئیات» انتخابات ریاست جمهوری «زیر ذره‌بین دشمنان» است و نباید از «شبکه‌سازی و اقدامات خصمانه استکبار جهانی» غافل شد.

بر اساس گزارش ایرنا، غلام‌رضا سلیمانی، دوشنبه، سوم خرداد، در جلسه‌ای با «اقشار تخصصی بسیج مازندران»، تاکید کرده که «عده زیادی در داخل کشور» همچنان تلاش می‌کنند مردم را «از صحنه‌های مختلف» خارج کنند. او این نوع فعالیت را «همان شبکه‌سازی و فعالیت‌های نرم‌افزاری علیه نظام» دانسته است.

صدای آمریکا در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از تحریم گسترده انتخابات از سوی شهروندان در ایران منتشر کرده است. تاکنون چند مقام عمدتا امنیتی و اطلاعاتی نسبت به تحریم انتخابات موضع گیری کرده‌اند.

خانواده‌های اعدام‌شدگان چهار دهه گذشته، کشته‌شدگان در اعتراضات سراسری و جان‌باختگان حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکرانی در ایران، به دلیل «نقض حقوق بشر» و «نادیده گرفتن حق دادخواهی در جمهوری اسلامی» برای نخستین بار در کنار هم خواستار تحریم انتخابات شدند.

بیش از ۲۳۰ فعال سیاسی از ۵۰ شهر در ایران با عنوان این که نفعی برای مردم در رای دادن نیست، خواستار تحریم انتخابات شدند.

  • موج کناره‌گیری‌ها به نفع ابراهیم رئيسی

چندین چهره عمدتا نظامی که داوطلب نامزدی در انتخابات شده بودند، روز دوشنبه به نفع ابراهیم رئيسی کناره‌گیری کردند. به نظر می‌رسد محافظه‌کاران حول ابراهیم رئیسی اتفاق نظر داشته باشند. چون پیشتر هم چهره‌ای مثل محمدباقر قالیباف که در دو دوره انتخابات نامزد شده بود، اینبار به خاطر حضور رئيسی از نامزدی در انتخابات خودداری کرد.

علیرضا افشار، از جمله اعضای پیشین سپاه و داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، پیش از اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان از سوی شورای نگهبان، دوم خرداد ماه، طی بیانیه‌ای به نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد.

بنا بر گزارش تسنیم، آقای افشار عرصه سیاسی کنونی ایران را «همچون دوران دفاع مقدس» دانسته که به نیروهای «با بصیرت» و «مجاهد» نیازمند است تا بتوانند «توطئه دشمن» را برای «نفوذ جریانی در هیئت حاکمه نظام اسلامی» ناکام کنند.

پیش از علیرضا افشار نیز، روز ۲۸ اردیبهشت، مسعود زریبافان اعلام کرده بود که به نفع ابراهیم رئیسی، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری و رییس کنونی قوه قضاییه، کناره‌گیری می‌کند.

هم‌زمان با اعلام انصراف علیرضا افشار، گزارش‌های تاییدنشده‌ای نیز از انصراف محمدحسن نامی، یکی دیگر از نظامیان داوطلب برای انتخابات ریاست جمهوری، به نفع رئیسی منتشر شد که آقای نامی آن را تکذیب کرد.

روز دوشنبه همچنین، حسین دهقان مشاور نظامی آیت‌الله علی خامنه‌ای به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد.

  • هشدار وزیر کشور نسبت به شیوع بیشتر کرونا به خاطر اجتماعات انتخاباتی

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، دوشنبه سوم خرداد، در حاشیه نشست با استانداران سراسر کشور، انتخابات را «جشن سیاسی» دانست و با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که «پیک چهارم در حال فروکش است، اما نگرانی از نامناسب شدن وضعیت کرونا به دلیل اجتماعات انتخابات وجود دارد.»

صدای آمریکا پیش‌تر گزارش داده بود که فرمانده ستاد کرونای تهران نسبت به برپایی فیزیکی گردهم‌آیی‌های انتخاباتی هشدار داده و آن را «مخاطره‌آمیز» خوانده است. همچنین زمزمه‌هایی از برگزاری تجمعات انتخاباتی مجازی شنیده می‌شد. اما بر اساس اظهارات اخیر وزیر کشور، احتمال دارد اجتماعات انتخاباتی حضوری برقرار باشد.

XS
SM
MD
LG