لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

آغاز روند محاکمه متهمان پرونده توطئه بمب‌گذاری در همایش مجاهدین خلق؛ دیپلمات ایرانی در جلسه دادگاه در بلژیک حاضر نشد


تصویری از وکلای شورای ملی مقاومت ایران در زمان ورود به دادگاهی در بلژیک برای رسیدگی به پرونده اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به دست داشتن در توطئه بمب‌گذاری (۷ آذر ۱۳۹۹)
تصویری از وکلای شورای ملی مقاومت ایران در زمان ورود به دادگاهی در بلژیک برای رسیدگی به پرونده اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به دست داشتن در توطئه بمب‌گذاری (۷ آذر ۱۳۹۹)

گزاش‌ها حاکی است که نخستین روز محاکمه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به دست داشتن در توطئه بمب‌گذاری در یک گردهمایی بزرگ سازمان مجاهدین خلق در پاریس، بدون حضور او در دادگاه برگزار شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، دادگاه اسدالله اسدی در حالی روز جمعه ۷ آذر ماه در بلژیک آغاز شد که این متهم با استناد به مصونیت دیپلماتیک خود در این دادگاه حاضر نشده است.

دو سال پس از عملیاتی که در چند کشور صورت گرفت و در آخرین دقایق نقشه بمب‌گذاری را خنثی کرد، اسدی و سه متهم دیگر این پرونده در این دادگاه محاکمه می‌شوند.

بنابر این گزارش، اسدی و سه مظنون دیگر - شامل یک زوج غیر ایرانی و یک شهروند ایرانی دیگر - به «اقدام به برنامه قتل با ماهیت تروریستی» و «مشارکت در اقدامات سازمان تروریستی» متهم شده‌اند. آنها چنان‌چه مجرم شناخته شوند با مجازات‌های ۵ تا ۲۰ سال زندان مواجه خواهند شد.

آسوشیتدپرس نوشت که دقایقی پیش از آغاز این دادگاه در شهر آنتورپ بلژیک، وکلا و نمایندگان سازمان مجاهدین خلق بدون ارائه مدرکی مدعی شدند که اسدی به دستور محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در این دادگاه حضور نیافته است.

شاکیان این پرونده معتقدند که اسدی طراحی این توطئه بمب‌گذاری را به سفارش بالاترین مقامات ایران انجام داده بود. ایران ارتباط با این توطئه را انکار کرده است.

ژرژ هانری بوتیه، یکی از وکلای شورای ملی مقاومت، گفت: «حکومت ایران توطئه‌چینی، تهدید، حمله، و اعدام می‌کند. ما دلایل غیرقابل‌انکاری داریم که نشان می‌دهد حکومت ایران از تهران دستور [اجرای این توطئه] را داده و حکم مرگ هزاران نفر را صادر کرده است.»

اسدالله اسدی ۴۸ ساله تاکنون تمام اتهامات را رد کرده و دیمیتری دوبکو، وکیل او، اعلام کرده است که موکلش به استناد «مصونیت دیپماتیک» در این دادگاه حاضر نشده است.

اما استدلال وکلای دیگر این است که مصونیت دیپلماتیک برابر با «مصونیت از مجازات» نیست. انتظار می‌رود حکم این دادگاه تا پایان ماه آینده یا اوایل سال جدید میلادی صادر شود.

پیش از این آسوشیتدپرس گزارش داده بود دادگاه متهمان این پرونده می‌تواند باعث سرافکندگی ایران شود. بنا بر اسناد دولتی مربوط به تحقیقات این پرونده که به دست آسوشیتدپرس رسیده است، نهاد اطلاعاتی و امنیتی بلژیک می‌گوید اسدالله اسدی، به دستور مقامات ایرانی، شخصاً مواد منفجره را به اروپا آورده بود.

اسدالله اسدی، یکی از دیپلمات‌های سفارت ایران در اتریش، به ظن حمل مواد منفجره و کمک به حمله تروریستی برنامه‌ریزی شده علیه نشست سالانه شورای ملی مقاومت ایران در پایتخت فرانسه، در تیرماه ۹۷ و نزدیک شهر آشافنبرگ در ایالت باواریا در آلمان بازداشت شد.

پیشتر آسوشیتدپرس به نقل از دادستانی آلمان گزارش داده بود، اسدی که از سال ۲۰۱۴ به عنوان رایزن سفارت ایران در وین فعال بوده، عضو دستگاه اطلاعاتی ایران است که ماموریت آن «اصولا شامل نظارت گسترده و مبارزه با گروه‌های اپوزیسیون داخل و خارج از ایران است.»

XS
SM
MD
LG