لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

دیپلمات ایرانی متهم در پرونده توطئه بمب‌گذاری در گردهمایی گروه مخالف جمهوری اسلامی در پاریس محاکمه می‌شود


تصویر آرشیوی از اسدالله اسدی
تصویر آرشیوی از اسدالله اسدی

یک دیپلمات ایرانی متهم به دست داشتن در توطئه بمب‌گذاری در یک گردهمایی بزرگ سازمان مجاهدین خلق در پاریس محاکمه می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۵ آذر گزارش داد دو سال پس از عملیاتی که در چند کشور صورت گرفت و در آخرین دقایق نقشه بمب‌گذاری را خنثی کرد، زوجی که در این بمب‌گذاری دست داشت به همراه دو شهروند ایران که یکی از آنها دیپلمات است، روز جمعه محاکمه می‌شوند.

به نوشته آسوشیتدپرس، گمان می‌رود این دپیلمات ایرانی که اسدالله اسدی نام دارد، مغز متفکر نقشه عملیات بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان «مجاهدین خلق» بوده باشد.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که این بمب، که طبق نقشه بمب‌گذاران قرار بود در پاریس و در جریان برگزاری یک تجمع بزرگ این گروه مخالف رژیم ایران منفجر شود، در خودروی یک زوج کشف شده بود. این زوج در حومه بروکسل دستگیر شده بودند. اما انفجار این بمب، که به طور بالقوه می‌توانست تلفات زیادی را به دنبال داشته باشد، تنها یک ربات را که متخصصان نیروهای مسلح برای خنثی‌سازی آن به کار گرفته بودند، تکه پاره کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، دادگاه متهمان این پرونده که در شهر آنتورپ، بلژیک، برگزار می‌شود می‌تواند باعث سرافکندگی ایران شود. بنا بر اسناد دولتی مربوط به تحقیقات این پرونده که به دست آسوشیتدپرس رسیده است، نهاد اطلاعاتی و امنیتی بلژیک می‌گوید اسدالله اسدی، به دستور مقامات ایرانی، شخصاً مواد منفجره را به اروپا آورده بود.

وکیل این دپیلمات ۴۸ ساله به آسوشیتدپرس گفته است که موکلش همه اتهامات علیه خود را رد می‌کند. نهاد اطلاعاتی بلژیک می‌گوید اسدی یک افسر وزارت اطلاعات ایران است که تحت پوشش دیپلمات در سفارت ایران در وین کار می‌کرد.

XS
SM
MD
LG