لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

یک روز بعد از هشدار سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اوضاع وخیم کرونا در ایران؛ استفاده از ماسک در تهران اجباری می‌شود 


A woman wearing a protective face mask to help prevent spread of the coronavirus walks through a shopping center, in Tehran, Iran, Wednesday, Aug. 19, 2020. Iran surpassed 20,000 confirmed deaths from the coronavirus on Wednesday, the health…
A woman wearing a protective face mask to help prevent spread of the coronavirus walks through a shopping center, in Tehran, Iran, Wednesday, Aug. 19, 2020. Iran surpassed 20,000 confirmed deaths from the coronavirus on Wednesday, the health…

تنها یک روز پس از ابراز نگرانی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده از وضعیت وخیم کرونا در ایران، مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند از روز شنبه استفاده از ماسک در پایتخت ایران اجباری می‌شود.

مورگان اورتگاس سه شنبه شب گفته بود که ایالات متحده نگران بدتر شدن اوضاع مرتبط به کووید-۱۹ در ایران است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از مقامات جمهوری اسلامی نوشت که از روز شنبه پوشیدن ماسک در اماکن عمومی تهران اجباری است و هرکس که از آن تخلف کند جریمه خواهد شد.

آمار رسمی در ایران می‌گوید تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۹ نفر دیگر بر اثر کرونا جان باخته‌اند و ۴۰۱۹ نفر جدید به این بیماری مبتلا شده اند. در ایران تاکنون ۴۸۳ هزار و ۸۴۴ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که مجموعا بر اساس آمار رسمی ۲۷ هزار و ۶۵۸ نفر جان باختند.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

در روزهای اخیر، تعداد مرگ بر اثر کرونا به بالای دویست نفر در روز رسیده که مشابه پنج ماه پیش در اولین هفته‌های شیوع کرونا است. مقامات رژیم ایران در هفته های گذشته علی رغم شیوع گسترده کرونا، با وجود اعتراض و هشدارها، مدارس را بازگشایی کردند و تاکید داشتند که مراسم عزاداری محرم به صورت عمومی برگزار شود.

اکنون ایران با موج سوم شیوع کرونا روبرو است و ۳۰ استان در این کشور در شرایط هشدار و قرمز قرار دارند.

XS
SM
MD
LG