لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایالات متحده نگران بدتر شدن وضعیت کرونا در ایران است؛ آماده کمک هستیم


State Department spokesperson Morgan Ortagus speaks at a news conference at the State Department in Washington, Monday, June 17, 2019. (AP Photo/Andrew Harnik)
State Department spokesperson Morgan Ortagus speaks at a news conference at the State Department in Washington, Monday, June 17, 2019. (AP Photo/Andrew Harnik)

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به افزایش میزان مرگ و ابتلا به کرونا در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت ایالات متحده بار دیگر پیشنهاد ۸ ماه پیش برای کمک به ایران را مورد تاکید قرار می‌دهد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۵ مهر با انتشار پیامی در توئیتر گفت: ایالات متحده نگران بدتر شدن اوضاع مرتبط به کووید-۱۹ در ایران است و ما بار دیگر بر پیشنهاد کمک‌هایی که اولین بار در ماه فوریه مطرح کردیم، تاکید می‌کنیم. ما به درخواست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات ایران می‌خواهیم بی‌درنگ تمامی زندانیان سیاسی را از زندان‌های مملو از زندانی و غیربهداشتی آزاد کنند.

براساس آمارهای رسمی جمهوری اسلامی تنها در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۲۷ نفر بر اثر کرونا جان باختند تا تعداد مرگ بر اثر کرونا به ۲۷ هزار و ۴۱۹ در کل برسد. همچنین تاکنون در ایران ۴۷۹ هزار نفر به کرونا مبتلا شده اند. این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

وزیر خارجه آمریکا ۱۱ فروردین با تاکید بر این که واشنگتن بارها پیشنهاد کمک به مردم ایران را مطرح کرده و جمهوری اسلامی آن را رد کرده، مردم ایران را قربانیان تصمیم رژیم دانست. وی پیشتر نیز گفته بود که رهبران برخی کشورها از جمله ایران و کره شمالی به جای پذیرش کمک‌های ایالات متحده برای کمک به وضعیت مردم‌شان، به ساختن بمب و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده می‌پردازند و به مردم‌شان آسیب می‌رسانند.

مقام های ایالات متحده بارها بر پنهانکاری جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران تاکید کرده‌اند. پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

XS
SM
MD
LG