لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

گزارش بلومبرگ از ثبت رکورد جدید ابتلای روزانه به کرونا در ایران؛ موج سوم کرونا و ادامه بی‌توجهی مسئولان


People infected with corona virus are hospitalized in Iran , مبتلایان به ویروس کرونا در بیمارستانی در ایران
People infected with corona virus are hospitalized in Iran , مبتلایان به ویروس کرونا در بیمارستانی در ایران

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا در گزارش جدید خود نوشته است که ایران با اعلام شناسایی ۳۷۱۲ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا، رکورد جدیدی را در زمینه ابتلای روزانه شهروندانش به این ویروس ثبت کرد.

بلومبرگ روز سه شنبه یکم مهر نوشت که بر اساس همین آمار، طی شبانه روز گذشته با مرگ ۱۷۸ نفر دیگر از مبتلایان، تعداد جان باختگان بر اساس ویروس کرونا در ایران به ۲۴ هزار و ۶۵۶ نفر رسید. تعداد کل مبتلایان نیز به ۴۲۹ هزار و ۱۹۳ نفر رسید.

ایران از نظر همه‌گیری ویروس کرونا بدترین وضعیت را در خاورمیانه دارد.

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. همچنین، در ایران سانسور رسانه‌ای شدید اعمال می‌شود و رسانه‌ها حتی نمی‌توانند اظهارات مقامات مسئول در رابطه با زیر سوال بردن آمار رسمی را هم منتشر کنند.

ایالات متحده بارها نسبت به پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده بودند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

در روزهای گذشته ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت با اشاره به افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان، این وضعیت را «انفجار کرونایی» نامیده و روز جمعه ۲۸ شهریور با بیان این که دیگر رنگ بندی شهرها معنی ندارد گفت که کل کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد. این در حالی است که وزارت بهداشت حکومت جمهوری اسلامی، همسو با محافظه‌کاران مذهبی، بر مراسم عزاداری محرم اصرار داشته است.

با وجود ابراز نگرانی‌های مردم در فضای مجازی و همچنین هشدار برخی کارشناسان، مقامات جمهوری اسلامی بر برگزاری عمومی مراسم عزاداری محرم اصرار کردند و حتی حسن روحانی و معاون او اسحاق جهانگیری در اظهارنظرهایی، هرگونه محدودیت برای عزاداری محرم را رد کردند.

XS
SM
MD
LG