لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

کرونا در ایران- ادامه ناکارآمدی مقامات مسئول؛ شمار کل مبتلایان در آمار رسمی هم از‌ مرز یک میلیون نفر عبور کرد


شمار موارد تأیید شده ابتلا به کووید-۱۹ در آمار رسمی ایران به ۱ میلیون و ۳ هزار و ۴۹۴ نفر رسید
شمار موارد تأیید شده ابتلا به کووید-۱۹ در آمار رسمی ایران به ۱ میلیون و ۳ هزار و ۴۹۴ نفر رسید

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران در روز پنجشنبه سیزدهم آذر، مجموع موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشور با افزوده شدن ۱۳ هزار و ۹۲۲ مورد جدید طی بیست‌ و چهار ساعت گذشته به بالای ۱ میلیون نفر رسید.

به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از روز چهارشنبه، ۳۵۸ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند و شمار موارد تأیید شده ابتلا به کووید۱۹ به ۱ میلیون و ۳ هزار و ۴۹۴ نفر رسیده است.

دولت ایران با تاخیر فراوان محدودیت های شدیدتری را برای مهار موج سوم کرونا از جمله تعطیل کردن مشاغل غیر ضروری و محدودیت‌های مسافرتی در نظر گرفته است.

مقامات جمهوری اسلامی که در ماه‌های ابتدایی بحران کرونا مدعی مهار موفقیت آمیز این بیماری بودند اکنون که آمارهای رسمی هم از بحرانی بودن وضعیت حکایت می‌کند برای توجیه ناکارآمدی خود از نبود منابع مالی و بهانه‌هایی از این دست استفاده می‌کنند. اما همزمان در بودجه سال آینده به نهادی تحت مدیریت دختر قاسم سلیمانی همچون سایر نهادهای مذهبی و حکومتی بودجه میلیاردی اختصاص می‌دهند.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. چندی پیش نیز معاون وزارت بهداشت ایران ۸ ماه بعد از آغاز کرونا، اعتراف کرد که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا بین یک و نیم تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است. درحالی که مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران آمار واقعی را ۲.۵ برابر می داند.

ایالات متحده آمریکا از زمان آغاز کرونا نسبت به پنهانکاری و ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG