لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

کرونا در ایران – افزایش ۲۲ درصدی آمار مرگ در یک هفته؛ ابراز خرسندی وزیر بهداشت از روند واکسیناسیون


شمار کل جان باختگان کرونا در ایران  به ۹۰ هزار و ۷۴ نفر رسید
شمار کل جان باختگان کرونا در ایران  به ۹۰ هزار و ۷۴ نفر رسید

وزارت بهداشت ایران از ۶ مرداد تا ۷ مرداد،۳۴ هزار و ۴۳۳ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در کشور را تأیید کرد. همچنین در این ۲۴ ساعت، ۲۹۲ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و شمار کل جان باختگان کرونا را به ۹۰ هزار و ۷۴ نفر رساند.

بسیاری معتقدند آمار واقعی به مراتب بالاتر از آن چیزی است که به طور رسمی گزارش می‌شود.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از افزایش ۲۲ درصدی مرگ ناشی از کرونا و افزایش ۱۵.۵ درصدی شمار بیماران بستری نسبت به هفته پیش خبر داد. به گفته خانم لاری، استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، بوشهر و البرز بالاترین میزان مرگ و میر را ثبت کردند.

  • ابراز خرسندی وزیر بهداشت از روند واکسیناسیون

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت می‌گوید ۹۲ درصد افراد بستری شده کسانی هستند که هنوز واکسن نزده اند. سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز از اینکه «رکورد تزریق روزانه ۴۳۰ هزار دُز واکسن شکسته شد» ابراز خرسندی کرده است.

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد تاکنون ۲ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۴۱ نفر در ایران کامل واکسینه شده‌اند که حدود ۳ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهد.

  • موج جدید بستری‌ها، تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها

در حالی که سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران بار دیگر تأکید کرد که کسی پشت در بیمارستان نخواهد ماند، گزارش‌های منتشر شده از مقامات شهرها و استان‌ها حاکی از پرشدن ظرفیت شمار زیادی از بیمارستان‌ها است.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در تهران با اشاره به عبور شمار بستری‌شده‌ها از مرز ۱۰ هزار نفر، به روزنامه «ایران» گفته بود که تهران در آستانه برپایی بیمارستان‌های صحرایی است. از طرفی، رئیس «بیمارستان بقیه ‌الله»‌ گفت روزانه بیش از ۶۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا را پس از ۶ ساعت بستری برای ادامه درمان به خانه می‌فرستند.

در خوزستان نیز بیمارستان‌ها وضعیت بحرانی دارند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از رشد ۱۰۰ درصدی میزان مراجعه مبتلایان نسبت به دو هفته قبل خبر داد. فرهاد ابول‌نژادیان گفت در شبانه‌روز گذشته، ۴ هزار نفر به بیمارستان‌ها مراجعه کردند و در حال حاضر، یک هزار و ۲۵۰ بیمار در بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز از تکمیل ظرفیت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان طالقانی آبادان خبر داد.

در روزهای اخیر، وخامت شیوع کرونا بیشتر در استان‌های شمالی متمرکز شده است.

درگیلان، معاون درمان علوم پزشکی گفت این استان روزانه شاهد بین ۶ تا ۸ هزار ابتلای جدید است. انوش دهنادی مقدم در گفتگو با خبرگزاری «ایسنا» اعلام کرد که گیلان از مرز هزار و ۱۰۰ بیمار بستری گذشته است.

در مازنداران، محمدعلی محسنی بندپی، عضو مجمع نمایندگان این استان گفت مازندران نسبت به جمعیتش دارای بیشترین مبتلایان به کرونا است تمامی بیمارستانها و بخشهای اورژانس پر شده است. او همچنین از وزیر کشور خواست تا جلوی ورود مردم به این استان‌ها را بگیرد.

  • آغاز واکسیناسیون زندانیان

علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت گفته است که طی یک هفته تا ۱۰ روز، کل زندان‌های کشور برای نوبت اول واکسینه می‌شوند.

آقای رئیسی همچنین افزود که درصد رعایت پروتکل‌ها در زندان‌ها «از دو برابر جامعه بیشتر است» و کسانی که در زندان‌ها حضور دارند هیچ فرقی با افراد دیگر «از منظر سلامت» ندارند.

از آغاز شیوع کرونا در ایران، گزارش‌های متعددی مبنی بر وضعیت وخیم زندانیان و ابتلای آنها به کرونا منتشر شده است و فعالان حقوق بشری نسبت به شرایط زندان‌ها در ایران و عدم رسیدگی به سلامت زندانیان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در گزارشی که مربوط به ۲۶ تیرماه امسال است، عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان زندانی از وضعیت وخیم کرونا در بند زنان زندان اوین و عدم رسیدگی به وضعیت مبتلایان سخن گفت.

XS
SM
MD
LG