لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۳

کرونا در ایران- سفر نیم میلیون نفر از تهران و البرز در تعطیلات؛ وضعیت «سیاه» گلستان و «فوران» ابتلا در مشهد


میدان نقش جهان- اصفهان
میدان نقش جهان- اصفهان

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد از ۵ مرداد تا ۶ مرداد، ۳۳ هزار و ۸۱۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور تأیید شده است.

همچنین در این ۲۴ ساعت، ۳۰۳ بیمار دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

بسیاری معتقدند که آمار واقعی ابتلا به ویروس کرونا و مرگ ناشی از آن در ایران به مراتب بالاتر از آن چیزی است که به طور رسمی اعلام می‌شود.

افزایش روزانه شمار مبتلایان در ایران در چند روز گذشته، این کشور را در بالای جدول رتبه‌بندی شیوع کرونا در جهان -به ازای هر میلیون نفر جمعیت -قرار داده است.

  • سفر نیم میلیون نفر از تهران و البرز؛ وضعیت «سیاه» گلستان

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است که حدود ۵۰۰ هزار نفر با خودرو در تعطیلات شش روزه تهران و البرز سفر کرده‌اند.

آقای رئیسی با اشاره به آمارها در تهران و البرز گفت: «حدود ۱۷۰ هزار خودرو در تعطیلات از شهر خارج شدند و با احتساب ۳ سرنشین برای هر خودرو، حدود ۵۰۰ هزار نفر به سفر رفتند.»

بسیاری از مقامات بهداشتی، این سفرها را عامل اصلی اوج‌گیری شیوع کرونا در استان‌های شمالی دانسته‌اند در حالی که هنوز دو هفته لازم برای بروز علائم بیماری به پایان نرسیده است.

نماینده علی‌آباد کتول در جلسه مجلس وضعیت شیوع کرونا در استان گلستان را «سیاه» خواند و خواستار اعزام تیمی از دولت و مجلس شورای اسلامی به این استان شد.

رحمت‌الله نوروزی همچنین با اشاره به روزی ۶ تا ۸ ساعت قطعی برق گفت «مردم در راهروهای بیمارستان‌ها خوابیده‌اند، همچنین شهرستان علی‌آباد کتول یک سی تی اسکن قدیمی دارد و امکاناتی در دسترس مردم نیست.»

  • کرج: ابتلای ۳۰ نفره افراد فامیل در عروسی و عزا

رئیس بیمارستان امام علی کرج از افزایش سه برابری مراجعه سرپایی موارد مربوط به کرونا به این بیمارستان خبر داد.

منصور آذریان گفت: «در موج پنجم کرونا، آمار مراجعین ما سه برابر شده و در روز حدود ۶۰۰ مراجعه سرپایی داریم که ۱۰ تا ۱۵ درصد این موارد بستری می‌شوند.»

یکی از پرستاران این بیمارستان نیز در گفتگو با خبرگزاری «ایسنا»، از موارد ابتلا ۲۰ تا ۳۰ نفره افراد فامیل در تجمعاتی چون عروسی یا عزا خبر داد.

  • کمبود پرستار در اصفهان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آرش نجیمی، وضعیت شیوع کرونا در اصفهان را «فاجعه‌آمیز » خواند.

آقای نجیمی، در گفتگو با خبرگزاری «فارس» از موج کنونی اصفهان به عنوان «بزرگترین موج بیماری» یاد کرد و گفت هیچ نشانه‌ای از بهبود دیده نمی‌شود.

در همین حال، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز از کمبود پرسنل پزشکی خبر داد و گفت ۳۰۰ پرستار برای اضافه کردن ظرفیت تخت‌ها در سه شیفت کم دارند.

  • تداوم وضعیت «بحرانی» در هرمزگان و «فوران» ابتلا در مشهد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان وضعیت شیوع کرونا در استان را «بحرانی» توصیف کرد و نسبت به تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌ها هشدار داد.

فاطمه نوروزیان از ثبت‌ رکوردی تازه در شمار بیماران بستری خبر داد و گفت در شبانه‌روز گذشته، ۳۲۰ نفر بستری شده‌اند که ۱۳۶ نفر بیشتر از ظرفیت موجود است.

این آمار در مشهد بالاتر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌گوید شمار بستری و مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در مشهد «فوران» کرده است و در روز گذشته ۴۷۰ نفر در بیمارستان بستری شدند.

مهدی قلیان در گفتگو با خبرگزاری «ایسنا» گفت در صورت تداوم این سرعت افزایش، از هفته آینده پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها سخت خواهد شد.

XS
SM
MD
LG