لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

کرونا در ایران – ابراز نگرانی از پرشدن ظرفیت بیمارستان‌ها؛ «کف اورژانس» برای بیماران «پتو» پهن می‌شود


مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز از پر شدن بیمارستان‌ها خبر داد
مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز از پر شدن بیمارستان‌ها خبر داد

آمار رسمی وزارت بهداشت ایران از تأیید ۲۷ هزار و ۴۴۴ بیمار جدید و جان باختن ۲۵۰ نفر در یک روز خبر می‌دهد. بر اساسا داده‌های «ورلد میترز»، پیش از این، بالاترین آمار روزانه ابتلا در ایران از آغاز شیوع کرونا در روز ۲۵ فروردین با تأیید ۲۵ هزار و ۵۸۲ بیمار جدید ثبت شد.

وزارت بهداشت ایران، آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد و بسیاری معتقدند آمار واقعی به مراتب از آنچه رسما اعلام می‌شود بالاتر است.

معاون درمان وزارت بهداشت، در کشور اعلام شرایط اضطراری کرد. قاسم جان بابایی گفت بر این اساس باید مرخصی کادر درمان تا ٢ هفته لغو شود و ظرفیت بیمارستان‌ها به طور کامل به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص پیدا کند.

  • وضعیتی «مشابه هند»، مهاجرت پزشکان

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز از پر شدن بیمارستان‌ها خبر داد و گفت «روزانه ده‌ها تماس داریم که دنبال تخت برای بستری بیمار هستند.»

حسین کرمانپور همچنین گفت که گاه کف اورژانس پتو پهن می‌کنند که بیمار نرود. به گفته آقای کرمانپور، در تهران «صف طویلی» است و اوضاع شهرستان‌ها نیز بهتر از این نیست.

او همچنین به شیوع خانوادگی ویروس اشاره کرد و گفت «در عروسی ۵۰ تا ۶۰ نفر باهم بوده‌اند و همه باهم مبتلا شده‌اند.»

پیام طبرسی، متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری وضعیت ایران را با هند در ماه‌های پیش مقایسه کرد و گفت تعطیلی شش روزه باید به درستی اجرا شود تا از شیوع بیشتر ویروس نوع «دلتا» در وضعیتی که آی‌سی‌یوها پر شده‌اند جلوگیری شود.

پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها و موج‌های پیاپی کرونا در ایران، فشار بر روی کادر درمان را بیشتر کرده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران از افزایش ۱۵درصدی درخواست مهاجرت پزشکان در دوران کرونا خبر داده است. به گفته محمدرضا ظفرقندی، در سال سه هزار درخواست برای مهاجرت پزشکان ارائه می‌شود.

  • شلوغی جاده‌های شمال و برپایی مراسم مذهبی به رغم موج سهمگین کرونا

در همین حال، صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از شلوغی جاده‌های شمال در پی اعلام تعطیلی شش روزه تهران پخش کرد.

سرپرست پلیس راه مازندران گفت ۲ هزار و ۷۷۰ خودرو در ۲۴ ساعت گذشته در جاده‌های شمال «اعمال قانون» شده و یا به مبدأ بازگردانده شدند.

برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به میزان جریمه دریافت‌شده از خودروها اشاره کرده‌اند و عده‌ای نیز معتقدند که احتمالا خودروهایی که اجازه عبور پیدا کردند پول بیشتری پرداختند و آنها که نتوانستند، بازگردانده شدند.

در حالی که موج کرونا و شیوع گونه مسری «دلتا» سراسر ایران را فرا گرفته است، ستاد ملی مقابله با کرونا در اعلامیه جدیدی، برگزاری مراسم مذهبی از جمله عید قربان و غدیر را در شهرهای قرمز با سقف «۷۰ نفر به ازای ۴ متر مربع برای هر نفر» به مدت یک ساعت آزاد اعلام کرد.

  • انتقاد حسن روحانی از مشکلات بانکی با کره جنوبی برای خرید واکسن

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دیدار با یون کانگ هیون، سفیر جدید کره جنوبی در تهران به مشکلات بانکی و مالی بین دو کشور اشاره کرد و گفت «در زمینه خرید تجهیزات و امکانات پزشکی و دارویی و حتی واکسن کرونا در استفاده از اموال خودمان در بانک‌های سئول باز هم با مشکل مواجه هستیم. در حالی که استفاده ایران از ذخایر مالی خود در بانک‌های کره جنوبی حق روشن و واضح ایران است».

آمریکا چندی پیش اعلام کرد به ایران اجازه می‌دهد تا از منابع مالی مسدود شده این‌ کشور در کره جنوبی و ژاپن برای بازپرداخت بدهی‌های خود استفاده کند. وزارت خارجه آمریکا گفته بود که این معافیت به معنای انتقال پول به ایران نیست.

XS
SM
MD
LG