لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

کرونا در ایران – شمار قربانیان کرونا در یک شبانه روز با ثبت ۲۳۵ مرگ رکورد زد


علی‌رغم آمار بالای کرونا در ایران، یک ماه پیش مراسم محرم در شهرهای مختلف این کشور برگزار شد
علی‌رغم آمار بالای کرونا در ایران، یک ماه پیش مراسم محرم در شهرهای مختلف این کشور برگزار شد

در حالی که وضعیت شیوع کرونا در بسیاری از شهرهای ایران قرمز اعلام شده، براساس آمار رسمی با مرگ ۲۳۵ بیمار دیگر، رکورد جدیدی از شمار مرگ و میر روزانه بیماران مبتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۴ مهرماه، به نقل از مقامات جمهوری اسلامی نوشت شمار مبتلایان شناسایی شده به کرونا در۲۴ ساعت گذشته را ۳هزار و ۹۰۲ نفر اعلام کرد و گفت که در این مدت ۲۳۵ بیمار به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته‌اند. مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۴۷۵ هزار و ۶۷۴ نفر رسیده و تا کنون نیز ۲۷ هزار و ۱۹۲ نفر براثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

در ماههای نخستین ورو ویروس کرونا در ایران همچنین تعدادی از بیمارستانها و ادارات بهداشت استانها تعداد جانباختگان را بسیار بیشتر از آمار رسمی دانستند. بیمارستانها دستور داشتند که علت مرگ برخی از بیماران مبتلا به کرونا را عفونت حاد ریه اعلام کنند.

مقام های ایالات متحده بارها بر پنهانکاری جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران تاکید کرده‌اند. پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

استان تهران رکورددار بستری و مرگ بیماران مبتلا به کرونا

گزارش‌ها حاکی است که وضعیت شیوع کرونا در ۲۶ استان از جمله تهران قرمز است و استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند. از سوی دیگر معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد فوتی‌های کرونا در تهران «قابل توجه» بود و طی روزهای اخیر «رکورد بستری و فوتی‌ها» در این استان ثبت شده است.

ایران در هفته های گذشته علی رغم شیوع گسترده کرونا شاهد بازگشایی مدارس، برگزاری آزمون‌های کنکور و مراسم محرم بوده است و روند افزایشی شیوع کرونا در ایران در سایه نگرانی‌ها از پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG