لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

کرونا در ایران – مرگ ۱۸۴ نفر دیگر؛ سرایت‌پذیری کرونا ۳ تا ۹ برابر شده است


Iranians wearing protective face masks ride the metro, following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Tehran
Iranians wearing protective face masks ride the metro, following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Tehran

مقامات جمهوری اسلامی از مرگ ۱۸۴ نفر دیگر بر اثر کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر دادند و به این ترتیب میزان کل مرگ به ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است. همچنین با ابتلای ۲۳۴۵ نفر دیگر که حدود نیمی از آنها یعنی ۱۲۶۹ نفر این افراد در بیمارستان‌ها بستری شدند، تعداد کل مبتلایان به کرونا از ۳۳۱ هزار و ۱۸۹ نفر گذشت.

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

افزون بر این در ایران سانسور رسانه‌ای شدید اعمال می‌شود و رسانه‌ها حتی نمی‌توانند اظهارات مقامات مسئول در رابطه با زیر سوال بردن آمار رسمی را هم منتشر کنند. برای نمونه، روزنامه «جهان صنعت» در میانه مرداد ماه و پس از انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نادرستی آمار رسمی ایران، توقیف شد. این مقام مسئول در آن مصاحبه گفته بود که آمارهای وزارت بهداشت ایران در مورد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا «یک بیستم آمار حقیقی است» و به آن نمی‌توان اعتماد کرد.

وضعیت قرمز استان‌ها ادامه دارد

همزمان با گزارش موارد مرگ و ابتلا به کرونا، هنوز استان‌های ایران در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند. استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد، و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین،‌ استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری، و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

افزایش سرایت‌پذیری

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران، روز سه‌شنبه گفت که سرایت‌‌پذیری ویروس کرونا «۳ تا ۹ برابر» شده است. او هشدار داده که پروتکل‌های بهداشتی باید بیشتر رعایت شود.

این در حالی است که در آستانه ماه محرم،‌ کارشناسان می‌گویند حضور گروهی مردم در مراسم عزاداری زیر سقف موجب نگرانی است. پیشتر حسن روحانی هرگونه فرمان برای لغو این عزاداری گروهی را رد کرده بود.

فروردین امسال، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی گفته بود، دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد.

همچنین،‌ نماینده سابق آمریکا در امور ایران گفته بود، جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا به مردم ایران دروغ گفت.

XS
SM
MD
LG