لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

کانادا غرامت پیشنهادی ایران را رد کرد؛ رالف گودال: تهران حق تعیین مبلغ غرامت به خانواده‌ها را ندارد


پرواز اوکراینی - آرشیو
پرواز اوکراینی - آرشیو

مشاور ویژه کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در سال گذشته توسط نیروهای نظامی ایران، پیشنهاد آن کشور برای پرداخت ۱۵۰ هزار دلار به خانواده قربانیان سرنشینان آن هواپیما را رد کرد.

رالف گودال، وزیر سابق امنیت عمومی کانادا، می‌گوید که ایران حق ندارد به طور یک جانبه غرامت خانواده قربانیان را تعیین کند.

به گزارش کانادین پرس، گودال می‌گوید که مبلغ نهایی پرداخت غرامت باید پس از مذاکرات ایران و کانادا و چهار کشور دیگری که شهروندانشان بر اثر شلیک دو موشک توسط سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری اوکراینی کشته شدند، تعیین شود.

به گفته رالف گودال، روند مذاکرات باید طی شود و این روند هنوز آغاز نشده است. آقای گودال می‌گوید هنوز طرف‌های دیگر پرونده هیچ نظری نداده‌اند. در هواپیمای اوکراینی مسافرانی با تابعیت های مختلف از جمله کانادایی، بریتانیایی، ایرانی، سوئدی، اوکراینی، و افغان حضور داشتند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف در اوکراین بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می‌گفتند سقوط هواپیما بر اثر نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

مقامات ایالات متحده آمریکا از همان روزهای نخستین سقوط هواپیما، دلیل آن را شلیک موشک اعلام کرده بودند و مدارک آن را به کانادا و اوکراین ارائه داده بودند.

XS
SM
MD
LG