لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

آسوشیتدپرس: ایران در میانه تنش با آمریکا، در حال ساخت و ساز در تاسیسات هسته ای زیرزمینی است


تصویر ماهواره ای مکسر تکنولوژیز در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰ ساخت و ساز در تاسیسات هسته ای فردو را نشان می دهد. این تصویر ۱۸ دسامبر در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس گذاشته شد.
تصویر ماهواره ای مکسر تکنولوژیز در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰ ساخت و ساز در تاسیسات هسته ای فردو را نشان می دهد. این تصویر ۱۸ دسامبر در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس گذاشته شد.

آسوشیتدپرس ـ تصاویر ماهواره ای نشان می دهد ایران، با وجود تنش ها با ایالات متحده بر سر برنامه اتمی اش، ساخت و ساز در تاسیسات هسته ای زیرزمینی اش در فردو را آغاز کرده است.

ایران به ساخت سازه جدیدی در فردو اذعان نکرده است. تاسیسات هسته ای در فردو سال ۲۰۰۹ توسط غرب افشا شد.

هدف از ساخت این ساختمان جدید روشن نیست، اما به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ هر فعالیتی در فردو در روزهای پایانی دولت ترامپ و پیش از مراسم تحلیف جو بایدن مایه نگرانی خواهد بود. ایران پیشتر ساخت و ساز در تاسیسات هسته ای نظنز که ماه ژوئیه صحنه انفجاری اسرارآمیز بود را آغاز کرده است.

جفری لوئیس، کارشناس «مرکز مطالعات منع تکثیر تسلیحات هسته ای جیمز مارتین» در «موسسه مطالعات بین المللی میدلبری»، می گوید: «هر تغییراتی در این تاسیسات به عنوان نشانه ای از جهت حرکت برنامه هسته ای ایران با دقت زیر نظر خواهد بود.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز آشکار نکرده که آیا تهران آن نهاد را در جریان هر گونه ساخت و سازی در فردو قرار داده است یا نه.

ساخت و ساز در فردو از اواخر ماه سپتامبر آغاز شده و تصاویر ماهواره ای «مکسر تکنولوژیز» نشان می دهد که این امر در شمال غربی این تاسیسات انجام می گیرد.

در تصویر ماهواره ای ۱۱ دسامبر گودبرداری برای یک ساختمان و ستون هایی دیده می شود که معمولا برای ساختمان های مناطق زلزله خیز به کار می رود.

XS
SM
MD
LG