لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

رویترز: ایران یکی دیگر از مفاد برجام را نقض کرد؛ آغاز تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به سانتریفیوژهای زیرزمینی در نطنز


تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات هسته‌ای نطنز (عکس از رویترز)
تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات هسته‌ای نطنز (عکس از رویترز)

خبرگزاری رویترز از تازه‌ترین مورد نقض توافق هسته‌ای برجام توسط رژیم جمهوری اسلامی و آغاز تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به سانتریفیوژهای مستقر در تاسیسات زیرزمینی نطنز در ایران خبر داده است.

رویترز می‌گوید بنا بر گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که این خبرگزاری روز چهارشنبه ۲۸ آبان آن را رویت کرده است، سازمان انرژی اتمی ایران تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به سانتریفیوژهای پیشرفته نسل دوم «آی‌آر-۲ام» در تاسیسات زیرزمینی ایران در نطنز را آغاز کرده است.

بنابر این گزارش، این اقدام تازه‌ترین مورد نقض توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ است. براساس آن توافق، تهران تنها مجاز بود اورانیوم غنی‌شده با نسل اول سانتریفیوژ‌ها را ذخیره کند و فقط می‌توانست آن نسل سانتریفیوژها را در تاسیسات زیرزمینی خود به کار برد. در گزارش قبلی آژآنس بین المللی انرژی اتمی نیز اعلام شده بود که ایران سانتریفیوژهای پیشرفته نسل دوم را در تاسیسات زیرزمینی خود نصب کرده است.

به گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش روز سه‌شنبه خود به کشورهای عضو تایید کرد که «ایران در روز ۱۴ نوامبر ۲۰۲۰ تزریق گاز یو‌اف۶ به تازه ‌نصب‌‌شده ۱۷۴ آی‌آر-۲ام در تاسیسات غنی‌سازی نطنز» را آغاز کرده است.

پیش از این نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که ایران کار ساخت یک تاسیسات زیرزمینی ویژه سر هم کردن سانتریفوژ را آغاز کرده است. در این گزارش، که روز سه‌شنبه ششم آبان منتشر شد، آمده است که ساخت این تاسیسات زیرزمینی پس از انفجار تاسیسات قبلی شروع شد.

تاسیسات هسته‌ای نطنز، از تاسیسات اصلی برای غنی‌سازی اورانیوم است.

پرزیدنت ترامپ دو سال پیش از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج شد و گفت این توافق نتوانسته مانع حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه‌های تروریستی شود.

XS
SM
MD
LG