لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

حضور مادران داغدار در مقابل بیمارستان محل بستری بهنام محجوبی، دراویش زندانی


از راست:‌ شهناز اکملی،‌ مادر بهنام محجوبی، ناهید شیرپیشه، سکینه احمدی و اکرم نقابی
از راست:‌ شهناز اکملی،‌ مادر بهنام محجوبی، ناهید شیرپیشه، سکینه احمدی و اکرم نقابی

کمی بعد از انتشار فیلم‌هایی از مادر بهنام محجوبی، یکی از دراویش گنابادی زندانی در ایران که صدای آمریکا نیز پیشتر منتشر کرد، برخی از مادران داغدار و کسانی که عزیزان‌شان را در سال‌های اخیر از دست داده‌اند، در مقابل بیمارستان حاضر شده‌اند.

ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ که از جمله این مادران است، سه‌شنبه شب بعد از حضور مقابل بیمارستان، به صدای آمریکا درباره آخرین وضعیت بهنام محجوبی گفت: «من فکر می‌کنم ایشان شاید لحظه‌های آخر عمرشان را دارند می‌گذراند حالا با دستگاه، ایشان در حالت کما و خیلی نزدیک به مرگ متاسفانه.»

خانم شیرپیشه به صدای آمریکا گفت، مادر این زندانی سیاسی که در حال حاضر در بیمارستان لقمان بستری است، روز جاری به سختی توانسته است با فرزند خود ملاقاتی داشته باشد.

علاوه بر خانم شیرپیشه، سکینه احمدی مادر ابراهیم کتابدار یکی دیگر از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸، شهناز اکملی مادر مصطفی کریم بیگی از کشته‌های اعتراضات جنبش سبز و اکرم نقابی، مادر سعید زینالی که در کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ بازداشت و ناپدید شد،‌ روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن ماه مقابل بیمارستان محل بستری بهنام محجوبی، درویش زندانی حضور داشتند.

روایت مادر پویا بختیاری از آخرین وضعیت بهنام محجوبی، درویش زندانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

بر اساس اطلاعات موجود،‌ بهنام محجوبی،‌ درویش گنابادی زندانی، روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در پی «مسمومیت دارویی» از زندان اوین به بیمارستان لقمان تهران منتقل شده و روز یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه یکی از ماموران زندان اوین در بیمارستان لقمان به خانواده بهنام محجوبی گفته بود سطح هوشیاری این زندانی سیاسی پایین آمده و او به کما رفته است.

آقای محجوبی از جمله دراویش گنابادی است که با اتهام اجتماع و تبانی در حوادث گلستان هفتم بازداشت شده است. او که به دو سال زندان محکوم شده در این مدت نتوانسته به قید وثیقه از زندان آزاد شود.

در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۶ در مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله سابق دراویش گنابادی، تعداد زیادی از دراویش گنابادی خود را به آن خیابان رساندند تا از تجمع نیروها امنیتی و انتظامی مقابل خانه نورعلی تابنده جلوگیری کنند و وضعیت محل را به حالت عادی بازگردانند.

این تجمعات به درگیری نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش حاضر در آن محل منجر شد.

در جریان این درگیری‌ها، صدها دراویش گنابادی زخمی و بازداشت شدند و متعاقب آن به مجازات‌های شدید محکوم شدند.

ایالات متحده در سال‌های اخیر در گزارش‌های حقوق بشری خود، بارها به نقض گسترده حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده است.

XS
SM
MD
LG