لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

آلودگی زیست محیطی در حیات وحش قمیشلو؛ مقامات ایران چهل سال است که رسیدگی نمی‌کنند


آرشیو
آرشیو

بیش از دو هزار تن ضایعات نفتی در محوطه پالایشگاه اصفهان و حدود ۲۰۰ هزار تن خاک آغشته به مازوت در محدوده پناهگاه حیات وحش «قمیشلو» که چهل سال پیش در گودال «چاله سیاه» تخلیه شده، همچنان به حال خود رها مانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، هر چند بنا بر طرحی قرار بود ضایعات نفتی شرکت پالایش نفت جمع‌آوری شود و برای ساخت سیمان در کارخانه اردستان استفاده شود، اما این طرح از دو سال پیش تاکنون با توقف مواجه شده است.

به نوشته مهر برای اجرای «طرح تولید سیمان از خاک‌های آلوده و ضایعات نفتی پالایشگاه اصفهان» که دو سال است متوقف شده، هشت سال کار و هزینه صرف شده است، شش سال تحقیق و دو سال اجرای پایلوت.

به گفته مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست استان اصفهان، «حجم پسماندهای بلاتکلیف نفتی سیاه‌چاهله قطعا آلودگی آب‌های زیرزمینی، آلودگی هوا، و آلودگی‌های خاک» را در پی خواهد داشت.

رحمان دانیالی، مدیر کل سابق حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان این که «هزاران تن خاک آلوده بلاتکلیف مانده»، ادعا کرده است که «نمی‌خواهند پسماند ساماندهی پیدا کند» زیرا «برای عده‌ای نان دارد». کارشناسان محیط زیست می‌گویند وضعیت حیات وحش ایران بحرانی است و حکومت نیز به این وضعیت رسیدگی نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG