لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

دادستان گیلان: پنج نفر در پرونده آتش سوزی «عمدی» تالاب انزلی متهم هستند


تداوم آتش‌سوزی عمدی در تالاب انزلی - عکس از رسانه‌های ایران
تداوم آتش‌سوزی عمدی در تالاب انزلی - عکس از رسانه‌های ایران

دادستان عمومی و انقلاب استان گیلان پنج نفر را به دست داشتن در آتش سوزی تالاب انزلی متهم کرده است. به گزارش ایرنا، مهدی فلاح میری دادستان استان گیلان، آتش سوزی در تالاب انزلی را عمدی اعلام کرد گفت، یکی از متهمان بازداشت شده و چهار نفر دیگر «تحت نظر» هستند.

اکبر سبحانی دادستان انزلی نیز این افراد را به آتش زدن تالاب و تصرف زمین‌های آن متهم کرد و گفت، مجازات آتش سوزی عمدی در قانون ایران، اعدام است.

آتش سوزی در تالاب انزلی از هشتم شهریور ماه آغاز شده و تاکنون هفت هکتار از زمین‌های این تالاب سوخته است. ماموران آتش نشان همچنان در تلاش برای مهار حریق هستند.

با گذشت سه روز از آتش‌سوزی در تالاب انزلی در منطقه چراغ‌پشتان، یک مقام مسئول در فرمانداری بندر انزلی می‌گوید تجهیزات آتش‌نشانی نمی‌تواند کاملا به مناطق آتش‌گرفته نزدیک شود و «نیزارها و سست بودن زمین» مانع از عبور ماشین‌های سنگین است.

بابک شکوهی‌راد، معاون امور عمرانی فرماندار بندر انزلی، چهارشنبه ۱۰ شهریور به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که با وجود این که به ظاهر آتشی وجود ندارد، اما تلاش‌ها برای خاموش کردن «لکه‌های باقیمانده آتش» همچنان ادامه دارد و مقامات محلی درخواست کرده‌اند هواپیمای آتش‌نشان که در اختیار وزارت دفاع و سپاه است، از تهران اعزام شود.

تاکنون هواپیمای آتش‌نشان ارتش و سپاه، برای مهار آتش‌سوزی عمدی در تالاب انزلی، که از مهمترین و بزرگ‌ترین زستگاه‌های طبیعی ایران است، فرستاده نشده است.

این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران برای کمک به فرونشاندن آتش‌سوزی مرداد ماه در منطقه مارماریس ترکیه، یک فروند هواپیمای ایلوشن آتش‌نشان را به آن جا فرستاد.

به گفته شکوهی‌راد، با احتساب آتش‌سوزی منطقه «تربه‌گوده» در هفته پیشین، تاکنون «نزدیک به ۱۰ هکتار از تالاب انزلی در آتش سوخته است.»

روز سه‌شنبه، مدیرکل مدیریت بحران گیلان گفت که ۹۵ درصد از آتش‌سوزی تالاب انزلی که عمدی و به قصد زمین‌خواری بوده، مهار شده است، اما بنا بر تازه‌ترین گزارش‌ها این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد و هنوز مهار نشده است.

در گذشته نیز مواردی از ایجاد آتش‌سوزی عمدی در طبیعت به قصد تصرف و بهره‌برداری از زمین‌ها در ایران، گزارش شده بود.

XS
SM
MD
LG