لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۵

تداوم آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس؛ این بار در منطقه کوه حاتم


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

در ادامه آتش‌سوزی‌های مکرر در جنگل‌های زاگرس، این بار آتش در مناطق جنگلی کوه حاتم در استان کهگیلویه و بویر احمد زبانه کشیده و با گذشت چند روز همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی نصیری، رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بهمئی در این استان، با تایید تداوم آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط در کوه حاتم، گفت نیروها به وسیله «بالگرد در حال انتقال به محل آتش‌سوزی هستند.»

او با بیان این که «میزان خسارات وارده مشخص نیست»، «عامل انسانی» را علت وقوع آتش‌سوزی اعلام کرد و گفت بعد از مهار کامل آتش، میزان خسارات «ارزیابی و مشخص» می‌شود.

آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس موضوع تازه‌ای نیست و به دلیل بی‌توجهی مسئولان و نبود امکانات کافی برای مهار آتش، تاکنون موجب کشته شدن تعداد قابل توجهی از امدادگران داوطلب و بومی، از جمله البرز زارعی و شریف باجور شده است.

  • قاچاق زغال بلوط و آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس

برخی کارشناسان اقتصادی و محیط زیست، آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس را با موضوعاتی مثل «قاچاق زغال بلوط» مرتبط می‌دانند.

نیما علامه، خبرنگار اقتصادی، در توییتی با اشاره به آتش‌سوزی جنگل‌های کوه حاتم نوشت: «قاچاق چوب و زغال بلوط، تعارضات محلی، گرمای هوا و ... سالانه صدها هکتار از جنگل مناطق مختلف زاگرس را در آتش از بین می‌برد.»

ابراهیم علیزاده، سردبیر تجارت‌نیوز در توییتی به نقل از فعالان محیط زیست بومی نوشت کوه حاتم «محل ترانزیت قاچاقچیان مسلح زغال بلوط» و «گونه‌های جانوری» است.

XS
SM
MD
LG