لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

شاهزاده رضا پهلوی: فرصت کوبیدن واپسین میخ به تابوت جمهوری اسلامی فراهم شده است


شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی وضعیت جمهوری اسلامی را «شکننده» و «بر لبه پرتگاه» توصیف می‌کند و می‌گوید جهان باید به مردم ایران کمک کند تا آنها «واپسین میخ را بر تابوت» حکومت ایران بکوبند.

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری فرانسه گفت که حکومت چند تکه شده، شکننده است، و بر لبه پرتگاه قرار دارد و «حالا فرصتی برای زدن واپسین میخ بر تابوت نظام فراهم آمده است. ما از جهان نمی‌خواهیم این کار را برای ما انجام دهد، مردم ایران می‌خواهند این کار را انجام دهند. ولی آنها به کمک نیاز دارند.»

او در این گفت‌وگو که روز چهارشنبه ۱۳ مرداد منتشر شد، گفت که وضعیت این بار متفاوت است و نیروها دارند «فقط مردم» از جمله «جوانانی را که تشنه‌اند و به دنبال حقوق خود هستند، می‌کشند.»

وی افزود:‌ «این واکنش نشانی از اطمینان و ثبات ندارد. بیشتر شبیه واپسین تلاش‌ها برای خاموش کردن آتش است.»

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی گفت: «چنین کاری، دست‌کم مانند سیلی زدن به صورت است.» او افزود: «تعجب‌آورتر از همه، واکنش نه مردم ایران، که دموکراسی‌های غربی است که از آن‌ها بیشترین انتظار را داشتیم، ولی به نظر می‌رسد دارند از پشت به مردم خنجر می‌زنند.»

او همچنین ابراز امیدواری کرده که به زودی کنفرانسی از مخالفان ایرانی تشکیل شود و افزود آینده باید در نهایت از سوی یک مجلس موسسان با حضور نیروهای سکولار و دموکراتیک معین شود.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد در جلسه‌ای در «اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران» (نوفدی)، حاضر شد و در سخنانی، بازداشت فاطمه سپهری و مادران دادخواه در ایران را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG