لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

شاخص‌ گسترده ارزش سهام شرکت‌های آمریکایی به بالاترین سطح خود نزدیک شد


بورس سهام نیویورک در وال استریت
بورس سهام نیویورک در وال استریت

نیویورک - «میانگین صنعتی داو جونز» شاخص اصلی بازار نیویورک سه‌شنبه وارد هشتمین روز متوالی افزایش خود شد و اس‌اندپی۵۰۰، شاخص گسترده ارزش سهام شرکت‌ها، نیز با نیم درصد افزایش به بالاترین سطح خود نزدیک شد.

بنا به گزارش «وال استریت جورنال» شاخص عمده بازار نیویورک، شاخص داوجونز، که ارزش سهام ۳۰ شرکت صنعتی در رشته‌های مختلف را منعکس می‌کند، روز سه‌شنبه ۱۱ اوت، در نخستین دقایق افتتاح بازار، یک درصد بالا رفت. این میزان افزایش به ویژه به این سبب قابل ملاحظه است که این شاخص، در رویدادی بی‌سابقه، هشت روز متوالی است که به رشد خود ادامه می‌دهد.

شاخص‌های ارزش سهام در بازارهای آسیا و اروپا نیز به رشد خود ادامه دادند. هر چند به خاطر ادامه تعطیلات تابستان، حجم معاملات محدود است..

در بورس نیویورک، سهام شرکت‌هایی که ارزش‌ آنها به روند اقتصاد کشور بستگی دارد - از جمله سهام شرکت‌های بانکداری، تولید انرژی، شرکت‌های هواپیمایی و کشتیرانی تفریحی - بازار را با خود بالا کشیدند. این امر‌ نشان می‌دهد که کاهش آمار ابتلا به کووید-۱۹ در برخی از ایالات آمریکا، و انتشار برخی داده‌های مثبت در باره اقتصاد، در روحیه سرمایه‌گذاران و خریداران سهام، تاثیر گذاشته است.

سهام آمازون، اپل، مایکروسافت و فیسبوک که در دوران قرنطینه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ارزش آنها بالا رفته بودند، با سقوط خود شاخص نزدک را پائین کشیدند
سهام آمازون، اپل، مایکروسافت و فیسبوک که در دوران قرنطینه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ارزش آنها بالا رفته بودند، با سقوط خود شاخص نزدک را پائین کشیدند

با این حال، شاخص نزدک، که منعکس‌کننده ارزش سهام شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته است، اندکی کاهش یافت. این شرکت‌ها طی ماه‌های شیوع ویروس کرونا، شاهد گسترش کسب‌وکار و بالا رفتن درآمد و افزایش ارزش سهام خود بوده‌اند.

کاهش ارزش سهام این شرکت‌ها، از دید برخی از ناظران بازار، رویدادی مثبت است. بروس بیتلز، سرپرست استراتژیست‌های سرمایه‌گذاری شرکت «برد» در مصاحبه با «وال استریت جورنال» می‌گوید این نشان می‌دهد که بازار دیگر به چند شرکت خاص متکی نیست، و سیر صعودی ارزش سهام، روندی گسترده است. وی می افزاید که این امر همچنین نشان می دهد که اقتصاد با روندی سریعتر از چند ماه گذشته رو به بهبود است و بر خلاف نگرانی های گذشته، دور دوم موج کرونا تاثیر چندانی بر اقتصاد نگذاشته است.»

به همین سبب، شاخص اس‌اندپی۵۰۰ که دامنه‌ گسترده‌ای دارد، با نیم درصد افزایش، صبح سه‌شنبه به رکورد تازه ای دست یافت،‌ و به بالاترین سطح این شاخص، که در فوریه ۲۰۲۰ به آن رسیده بود، نزدیک شد.

سرمایه‌گذاران بازار سهام همچنین از انتشار خبر آمادگی کاخ سفید و نمایندگان دموکرات کنگره برای مذاکره بر سر بسته جدید حمایت مالی دولت از شغل‌باختگان، مستاجران، و صاحبان شرکت‌هایی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، دلگرم شدند.

نیکلاس بروکس، محقق اقتصاد و سهام در شرکت «اینترمیدیت کپیتال گروپ»، عقیده دارد که کمک دولت به نیازمندان آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا، برای حفظ شتاب رشد بازار سهام مطلقا ضروری است. به نظر او، وعده پرزیدنت دونالد ترامپ در باره تعلیق مالیات بر درآمد قشر متوسط، ‌فارغ از عملی شدن یا نشدن آن، به رشد شاخص‌های ارزش سهام شتاب بخشیده است.

XS
SM
MD
LG