لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

اسرائیل به تصمیم شرکت «بن و جری» برای نفروختن بستنی در اراضی اشغالی شدیدا واکنش نشان داد


شرکت بستنی‌سازی «بن و جری»
شرکت بستنی‌سازی «بن و جری»

نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه به «یونیلور پی‌ال‌سی»، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کالاهای مصرفی جهان، نسبت به عواقب شدید تصمیم شرکت بستنی‌سازی «بن و جری» هشدار داد و از ایالت‌های آمریکا خواست که به قوانین ضد تحریم متوسل شوند.

به گزارش رویترز، شرکت آمریکایی «بن و جری» که از زیر مجموعه‌های «یونیلور» است، دوشنبه اعلام کرد که فروش بستنی‌های خود در اراضی اشغالی را متوقف می‌کند.

به دنبال فشار طرفداران فلسطینی‌ها به بن و جری درباره تجارت خود در اسرائیل ‌و شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری، این‌ شرکت آمریکایی که در ایالت ورمانت مستقر است، گفت که مجوز فعالیت اقتصادی خود در این مناطق را تمدید نخواهد کرد.

بن و جری از سال ۱۹۸۷، در این‌ مناطق از طریق یک شریک دارای مجوز، به نام «بن و جری اسرائیل» اداره می‌شد ‌و بستنی می‌فروخت.

بن و جری اعلام کرد که قصد ندارد این مجوز را که سال آینده میلادی به پایان می‌رسد، تمدید کند، ولی به نوع دیگری به فعالیت‌های خود در اسرائیل، و بدون فروش در کرانه باختری و سایر مناطقی که فلسطینی‌ها قصد تشکیل یک کشور آینده فلسطینی را دارند، ادامه می‌دهد.

شرکت بستنی‌سازی «بن و جری»
شرکت بستنی‌سازی «بن و جری»

دفتر نخست وزیری اسرائیل با انتشار بیانیه‌‌ای گفت که نفتالی بنت به آلن ژوپه، مدیر اجرایی یونیلور، در مورد این «اقدام آشکار ضد اسرائیلی» شکایت کرده است.

در بیانیه نخست وزیری اسرائیل اشاره شده است که نفتالی بنت در گفت‌وگوی تلفنی با آلن ژو‌په، تأکید کرده است که «از نظر اسرائیل، این اقدام عواقبی سخت - قانونی، و غیره - دارد و این کشور به شدت علیه هرگونه اقدام تحریمی علیه شهروندان خود واکنش نشان می‌دهد.»

شرکت یونیلور هنوز اظهار نظری در این رابطه نداشته است.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در واشنگتن، گفت که او درباره تصمیم بن و جری به ۳۵ تن از فرمانداران آمریکا که در ایالت‌های آنها قانون برخورد با تحریم‌کنندگان اسرائیل وجود دارد، نامه نوشته است.

فلسطینی‌ها از اقدام این شرکت بستنی‌سازی آمریکایی استقبال کردند.

XS
SM
MD
LG