لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

افزایش قیمت‌ اقلام خوراکی و غیرخوراکی در ایران هم‌زمان با اعتراضات کارگران


یک فروشگاه در تهران - آرشیو
یک فروشگاه در تهران - آرشیو

همزمان با ادامه اعتراضات اصناف، بحران کرونا و خاموشی های گسترده در سراسر ایران، گزارش ها نشان می دهد افزایش قیمت اقلام مختلف خوراکی و غیرخوراکی در شهرهای ایران همچنان ادامه دارد و بر مشکلات فعلی مردم افزوده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز دوشنبه ۱۴ تیر در گزارشی از ثبت نام برای خرید مرغ دولتی در اصفهان خبر داد و نوشت با توجه به تفاوت قیمت ۶ هزار تومانی مرغ دولتی و آزاد، خریداران که اغلب سالمند هستند برای تهیه مرغ دولتی باید ثبت نام کنند تا پس از ساعت ها معطلی در صف بتوانند کالای مورد نیاز خود را تامین کنند.

ایلنا از قول یک خریدار مرغ دولتی نوشته است: «شش کیلو مرغ اینجا می‌خری کیلویی ۲۶ هزار تومان که قیمت کل حدود ۱۵۰ هزار تومان می‌شود، درحالی که مرغ غیر دولتی کیلویی ۳۲ هزار تومان است. ۴۰ هزارتومن اختلاف قیمت در این شرایط بد اقتصادی برای من عیالوار کم پولی نیست. بقیه اینها هم که اینجا هستند قطعا وضعیت اقتصادی‌شان شبیه من است.»

در گزارشی دیگر، خبرگزاری ایسنا با اشاره به افزایش ۲۸.۵ درصدی تعرفه های درمان خبر نوشته است حتی فردی که بیمه دارد «از یک ویزیت ۸۰ هزارتومانی، حدود ۶۰ هزار تومان را از جیب خودش پرداخت می‌کند.»

این خبرگزاری همچنین از قول یکی از بیماران نوشته است: «پارسال ویزیت دکتر فوق تخصص ۸۰ هزار تومان بود که امسال ۱۰۱ هزار و ۴۰۰ هزار تومان شده، حالا معلوم نیست خرده این مبلغ دیگر برای چیست!؟»

خبرگزاری تسنیم هم از «افزایش قیمت انواع کالاها از جمله شوینده، شکر، و ...» خبر داه و نوشته است: «قیمت ماکارونی به صورت رسمی تا ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است.»

مرکز آمار ایران به تازگی نرخ تورم سالانه را ۴۳ درصد اعلام کرده که در این میان نرخ تورم در ۱۵ استان از ۳۱ استان ایران بالای ۵۰ درصد عنوان شده است.

با ادامه افزایش قیمت ها و نامتناسب بودن سطح درآمدها با تورم، کارکنان وکارگران در بخش های مختلف دست به اعتراض و اعتصاب زده اند. در هفته های اخیر، بیشتر اعتصاب کنندگان صنعت نفت و گاز ایران در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی، پایین بودن حقوق‌ها، و نابرابری در پرداخت دستمزدها و امکانات رفاهی یکسان، دست از کار کشیده اند.

XS
SM
MD
LG