لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

انتصاب رئیس کل جدید بانک مرکزی ایران؛ روحانی می‌گوید اگر جنگ اقتصادی وکرونا نبود «نرخ دلار زیر ۵ هزار تومان» بود


علی اکبر کمیجانی، رییس کل جدید بانک مرکزی ایران
علی اکبر کمیجانی، رییس کل جدید بانک مرکزی ایران

همزمان با انتصاب علی اکبر کمیجانی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی ایران، و در حالی که افزایش قیمت ارزهای خارجی در کشور ادامه دارد، حسن روحانی روز چهارشنبه ۹ تیر مدعی شد «اگر جنگ اقتصادی و کرونا نبود» اکنون نرخ دلار در ایران «زیر ۵ هزار تومان بود.»

این اولین بار است که حسن روحانی افزایش قیمت دلار را به همه گیری جهانی بیماری کرونا نسبت می دهد.

بر اساس گزارش سایت‌های انتشار قیمت‌‌های ارز نظیر بن‌بست، روز چهارشنبه ارزش هر دلار آمریکا در ایران باز هم بالا رفت و به ۲۵ هزار و و ۳۷۰ تومان رسید. این بالاترین قیمت دلار در ایران در سه ماه گذشته است.

هنوز بازار ایران به انتصاب کمیجانی توسط روحانی واکنش مثبتی نشان نداده است. او پس از برکناری عبدالناصر همتی، که نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بود، سرپرستی بانک مرکزی را برعهده گرفت.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت نرخ فعلی تورم را ۳۲ درصد عنوان کرد و گفت «اگر جنگ اقتصادی و کرونا نبود»، نرخ تورم می توانست ۱۱.۵ درصد باشد و «رشد سرمایه گذاری که منفی بوده به ۴.۷ درصد برسد.»

نرخ تورم در حال حاضر بیش از رقم ۳۲ درصدی مورد ادعای روحانی است. مرکز آمار ایران به تازگی نرخ تورم سالانه را ۴۳ درصد اعلام کرده که در این میان نرخ تورم در ۱۵ استان از ۳۱ استان ایران بالای ۵۰ درصد عنوان شده است.

در چهار دهه گذشته، اقتصاد ایران نه تنها از سیاست های پولی و مالی دولت تاثیر گرفته، بلکه به سیاست های خارجی جمهوری اسلامی، و به ویژه پرونده هسته ای هم مرتبط بوده است.

حسن روحانی روز چهارشنبه نسبت به احیای برجام ابراز امیدواری کرد و خواهان آن شد که رئیس جمهوری آمریکا «در اجرای برجام ذره ای تسامح» نکند.

دور ششم گفت‌‌وگوهای هسته ای ایران و قدرت های جهانی در حالی بدون نتیجه پایان یافته است که مقامات آمریکا از ایران می خواهند برای اجرای برجام به تعهدات هسته ای خود پایبند بماند و با جامعه جهانی همکاری کند.

XS
SM
MD
LG