لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۵

رشد شدید نقدینگی در ایران، پیامد مستقیم عملکرد حکومت؛ کارشناسان می‌گویند منتظر افزایش گرانی و تورم باشید


گرانی ایران بازار خواربار فروشی
گرانی ایران بازار خواربار فروشی

در حالی که مردم ایران در دو سال گذشته فشار شدید اقتصادی ناشی از رکود و تورم بالا را تحمل کرده اند، گزارش بانک مرکزی حاکی از ثبت رکورد جدیدی در افزایش نقدینگی در ماه‌های اخیر است که این امر موجب بالا رفتن بیشتر نرخ تورم می‌شود.

بر اساس گزارش بانک مرکزی از رشد نقدینگی در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹، رقم نقدینگی در پایان شهریور ‌به حدود ۲۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند سال گذشته رشدی ۱۷ درصدی داشته است. از سوی دیگر، رشد نقدینگی در شهریور امسال نیز به نسبت مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۶ درصد بوده است. همزمان رشد نقطه به نقطه «پول» در شهریور ماه به ۸۰.۲ درصد رسیده که در تاریخ بی سابقه بوده است.

رشد نسبت پول در نقدینگی ایران حاکی از کاهش سپرده‌گذاری طولانی‌مدت و روی آوردن مردم به نگه‌داری پول به صورت اسکناس یا در حساب جاری است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی‌ثبات‌سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

افزایش شدید نقدینگی در ایران از این نظر هشداردهنده است که موجب افزایش تورم و گرانی بیشتر کالاها و خدمات می‌شود. آمار جدید بانک مرکزی از نقدینگی در ایران کارشناسان اقتصادی داخل ایران را نیز به انتقاد از عملکرد دولت واداشته است. این کارشناسان، از جمله وحید شقاقی شهری، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی معتقدند که رشد نقدینگی پیامد مستقیم عملکرد حکومت، از جمله استقراض از بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها برای رفع کسری بودجه، است.

کارشناسان می‌گویند وقتی از یک سو رشد نقدینگی ۳۶ درصد است و از سوی دیگر نیز نرخ رشد اقتصادی منفی است، این شکاف عملا به تورم در بازار دارایی‌ها و بازار کالا و خدمات تبدیل می‌شود.

به این ترتیب در حالی که پیشتر گزارش شده بود سفره ایرانیان کوچکتر شده است، این رشد نقدینگی ناشی از به دلیل عملکرد رژیم جمهوری اسلامی در ماه‌های آینده میزان تورم را افزایش می‌دهد.

در شهریور گذشته همچنین گزارش شد که بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، با تداوم رشد اقتصادی منفی، اقتصاد ایران طی سال‌های اخیر ۲۰ درصد کوچکتر شده و درآمد ملی سرانه به پایین‌ترین میزان در ۱۶ سال اخیر رسیده است.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی نیز از افزایش شدید قیمت خانه و نرخ اجاره مسکن منتشر شده که همگی حکایت از ناتوانی بسیاری از شهروندان در اجاره یا خرید خانه داشته است.

با وجود همه این مشکلات، مسئولان جمهوری اسلامی همچنان بخشی از درآمد کشور را صرف کمک به دولت سوریه، شورشیان یمن، و حزب الله لبنان می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهوری ایران ۲۹ خرداد ماه در گفت و گوی تلفنی با نخست وزیر سوریه به او گفته بود که جمهوری اسلامی از هیچ اقدامی برای کاهش فشار بر مردم سوریه دریغ نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG