لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

دلار روی کانال ۲۱ هزارتومانی مانده است؛ سیاست دولت روحانی باز‌هم جواب نداد


یک صرافی در بازار ارز تهران
یک صرافی در بازار ارز تهران

یک هفته بعد از کاهش شدید ارزش پول ملی ایران و رسیدن ارزش دلار به ۲۵ هزار تومان، گزارش‌ها از بازار در ایران نشان می دهد که سیاست‌های دولت حسن روحانی برای تقویت ارزش پول ملی ایران جواب نداده و دلار روی کانال حدود ۲۱ هزار تومانی مانده است.

روز چهارشنبه رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که ارزش هر دلار آمریکا ۲۰ هزار و ۸۰۰ تومان بود این در حالی است که مردم در بازار آزاد، بالای ۲۱ هزار تومان نیز به ازای هر دلار پرداختند.

۲۹ تیرماه صدای آمریکا گزارش داد که ارزش هر دلار آمریکا در ایران به ۲۶ هزار تومان رسید.

همان زمان، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که بانک مرکزی «دخالت هدفمند» در بازار ارز را اعمال می‌کند تا قیمت‌ها کنترل شود. پیش از این نیز او نوسان‌های اخیر بازار ارز را «شوک‌های گذرا و موقتی» دانسته بود.

دو هفته بعد از این اظهارات و اعمال سیاست‌های دولتی،‌ همچنان دلار در کانال ۲۰ هزار تومانی مانده است.

ادامه روند کاهش ارزش پول ملی ایران در حالی است که نارضایتی اصناف مختلف از وضعیت اقتصادی افزایش یافته و از جمله کارگران در اعتراض به وضعیت معاشی و حقوق معوقه خود ماه‌ها است که تجمعات اعتراضی برگزار می کنند.

ایران تحت تحریم‌های شدید اقتصادی ایالات متحده قرار دارد. مقامات آمریکا می‌گویند تا ایران مثل یک کشور عادی رفتار نکند، و از حمایت از گروه‌های تروریستی دست بر ندارد، به فشار تحریم‌ها ادامه خواهند داد.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ با اعلام این که توافق هسته‌ای برجام مانع فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی، به عنوان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، نشده است، از برجام خارج شد.

XS
SM
MD
LG