لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

گزینه جو بایدن برای وزارت خزانه‌داری ایالات متحده با چالش‌های سختی روبرو است


جنت یلن، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده، در حال ارائه گزارش به کمیته اقتصادی مشترک کنگره، در واشنگتن. آرشیو، ۷ مه ۲۰۱۴
جنت یلن، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده، در حال ارائه گزارش به کمیته اقتصادی مشترک کنگره، در واشنگتن. آرشیو، ۷ مه ۲۰۱۴

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، با روی آوردن به جَنِت یِلِن به عنوان گزینه‌اش برای رهبری وزارت خزانه‌داری آمریکا، روی سابقه او در ریاست «بانک مرکزی ایالات متحده» و تجربیات قبلی‌اش در مقام رئیس «شورای مشاوران اقتصادی» حساب می‌کند.

خانم یلن ۷۴ ساله، در صورت کسب رای اعتماد از سنا اولین زنی خواهد بود که طی ۲۳۱ سال گذشته این وظیفه را برعهده می‌گیرد. جنت یلن به زنان دیگر دولت بایدن از جمله کامالا هریس، معاون رئیس جمهور منتخب آمریکا، می‌پیوندد.

یلن که طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ رئیس بانک مرکزی ایالات متحده بود برای مذاکره بر سر یک بسته کمک اقتصادی تازه مقابله با پیامدهای ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا با چالش‌‌های سختی روبرو خواهد شد. دولت ترامپ، رهبران جمهوریخواه در سنا و رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، در این باره به بن‌بست رسیده‌اند.

یلن در گذشته از ارائه محرک‌های اقتصادی عظیم برای نجات اقتصاد از رکود دفاع کرده است.

سناتور جمهوریخواه چارلز گرسلی، رئیس کمیته مالی سنا، از مخالفان ریاست او برای بانک مرکزی بود و در دسامبر ۲۰۱۳ به او رای منفی داد.

جنت یلن در شهر نیویورک بزرگ شده است. او لیسانس خود را از دانشگاه براون و دکترایش را در رشته اقتصاد از دانشگاه ییل گرفت و در دانشگاه‌های هاروارد، برکلی، و دانشکده اقتصاد لندن تدریس کرده است.

XS
SM
MD
LG