لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

بوئینگ هواپیمای مسافربری جدید خود را با موفقیت برای نخستین بار به پرواز در آورد


بوئینگ ۷۳۷ مکس
بوئینگ ۷۳۷ مکس

پرواز آزمایشی مدل جدید هواپیمای جت لاینر بوئینگ ۷۳۷ مکس با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این پرواز آزمایشی که جمعه انجام شد، شرکت بوئینگ را به آینده مهمترین هواپیمای خود امیدوار کرد.

چند صد نفر از کارمندان بوئینگ شاهد این پرواز در «رنتون» ایالت واشنگتن بودند.

تنها سرنشینان هواپیما به رسم پروازهای آزمایشی، خلبان‌های این شرکت بودند، و جنیفر هندرسون و جیم وب هدایت هواپیما را بر عهده داشتند.

این پرواز آزمایشی در مسیری یازده کیلومتری انجام شد و حدود دو ساعت و نیم طول کشید. خلبان‌ها پیش از بازگشت به «بوئینگ فیلد» در سیاتل، یک مانور «لمس و حرکت» را در فرودگاه نزدیک دریاچه موسی در ایالت واشنگتن انجام دادند.

مدل «مکس ۱۰» از جت‌های مکسی که در گذشته ساخته شدند، بزرگتر است. بوئینگ این مدل را با ظرفیت ۲۳۰ مسافر برای رقابت با رقیب اروپایی خود ایرباس «ای۳۲۱نیو» طراحی کرده است.

بوئینگ ۷۳۷ مکس
بوئینگ ۷۳۷ مکس

شرکت بوئینگ که در شیکاگو مستقر است، انتظار دارد که تحویل هواپیماهای مکس ۱۰ به خطوط هوایی جهان را در سال ۲۰۲۳ آغاز کند.

جت‌های مکس نسبت به مدل‌های گذشته ۷۳۷ بوئینگ، سوخت کمتری مصرف می‌کنند، و از سال ۲۰۱۷ در اختیار شرکت‌های هوایی قرار گرفتند.

اما مجوز پرواز هواپیماهای مکس ۸ و ۹ پس از سقوط مرگبار هواپیماهای شرکت بوئینگ در اکتبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۱۹ که ۳۴۶ کشته بر جای گذاشت، لغو شد.

ناظران آمریکایی پس از ایجاد تغییراتی در هواپیما، از جمله بازسازی اساسی نرم‌افزار کنترل پرواز که در سقوط نقش داشت، اواخر سال گذشته با آغاز پرواز جت‌های مکس بوئینگ موافقت کردند.

شرکت بوئینگ سال گذشته به دلیل زمین‌گیری جت‌های مکس و کاهش تقاضای خرید هواپیما که ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بود، حدود ۸.۴ میلیارد دلار ضرر کرد.

XS
SM
MD
LG