لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

زنان سراسر جهان در روز بین المللی ریشه‌کنی خشونت علیه زنان خواستار توقف خشونت‌های خانگی شدند


تجمع زنان در لیما، پرو، به مناسبت روز بین المللی ریشه‌کنی خشونت علیه زنان
تجمع زنان در لیما، پرو، به مناسبت روز بین المللی ریشه‌کنی خشونت علیه زنان

زنان در سراسر جهان «روز بین المللی ریشه‌کنی خشونت علیه زنان» را گرامی داشتند. امسال تلاش‌ها بر برجسته کردن افزایش موارد خشونت‌های خانگی و به خطر افتادن جان زنان در دوران شیوع کرونا و قرنطینه متمرکز بود.

به گزارش رویترز، سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان شیوع ویروس کرونا، انواع خشونت علیه زنان و دختران، به ویژه خشونت‌های خانگی، شدت گرفته است و وخامت آن به حدی است که ظرفیت پناه‌گاه‌ها تکمیل شده و تماس با خطوط تلفنی نجات پنج برابر شده است.

فومزیله ملابو-نکوکا، مدیر اجرایی امور زنان سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای خشونت مردان علیه زنان را نیز یک بیماری همه‌گیر خواند؛ بیماری همه‌گیری که قدمتش به پیش از ویروس کرونا می‌رسد، پس از ویروس نیز ادامه خواهد داشت، و به همان اندازه نیازمند اقدام جهانی هماهنگ است.

مکزیکو سیتی
مکزیکو سیتی

سال گذشته، ۲۴۳ میلیون زن و دختر خشونت جنسی یا جسمی را از سوی شریک زندگی خود متحمل شده‌اند و گزارش‌های خشونت خانگی، آزار و اذیت اینترنتی، ازدواج کودکان، و خشونت‌های جنسی بالا رفته است.

در شهر استانبول ترکیه، چند صد نفر در اعتراض به خشونت‌های خانگی علیه زنان تجمع کردند.

یکی از شرکت‌کننده‌ها در این تجمع به خبرگزاری رویترز گفت که قانون آن طور که باید از زنان حمایت نمی‌کند و تقریبا هر روز در ترکیه، زنانی به قتل می‌رسند و قاتلانشان آزاد زندگی ‌می‌کنند.

استانبول - ترکیه
استانبول - ترکیه

در ایتالیا، که یکی از سخت‌ترین قرنطینه‌ها را برای مهار ویروس کرونا اعمال کرده است، معترضان با بنرهای «اگر آنها به یکی از ما دست بزنند، به همه دست می‌زنند» و «زنان اسباب‌بازی نیستند» در برابر پارلمان آن کشور تجمع کردند.

رم - ایتالیا
رم - ایتالیا

در اسپانیا برای گرامیداشت یاد زنان قربانی قتل‌های خانگی یک دقیقه سکوت شد.

در پرتغال، دولت کارزاری ویدئویی را با هشتگ «#من‌نجات‌یافتم» (ISurvived#) آغاز کرده تا هم نسبت به چالش‌هایی که محدودیت‌های مهار ویروس پیش روی زنان گذاشته است آگاهی‌رسانی کند و هم زنان قربانی خشونت‌های خانگی را از حمایت‌هایی که از آنها می‌شود، آگاه کند.

در آلمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آن کشور، در پادکست هفتگی خود گفت: «از لحاظ آماری، در هر ۴۵ دقیقه یک زن توسط شریک زندگی کنونی یا سابق خود مورد خشونت قرار می‌گیرد. او گفت هر یک از این زنان داستان وحشتناکی دارند و هرگز نباید به روی خشونت علیه زنان و دختران چشم بست.

XS
SM
MD
LG