لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

نهاد آمریکایی سپاه صلح ایالات متحده ۶۰ ساله شد


داوطلبان سپاه صلح ایالات متحده آمریکا (عکس از آرشیو)
داوطلبان سپاه صلح ایالات متحده آمریکا (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سپاه صلح ایالات متحده آمریکا شصتمین سالگرد تشکیل خود را روز دوشنبه جشن گرفت. این سازمان دولتی که از طریق فرمان اجرایی جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در اول ماه مارس ۱۹۶۱ تاسیس شد، تا کنون بیش از ۲۴۰ هزار دواطلب را به ۱۴۱ کشور اعزام کرده است. سپاه صلح به سرعت به نماد ایده‌آلیستی دهه ۶۰ میلادی تبدیل شد.

هدف اصلی این سازمان ایجاد صلح و تفاهم از طریق اعزام داوطلبان آمریکایی که عمدتاً جوان و تحصیلکرده دانشگاهی و یا در غیر این صورت با تجربه هستند، برای مدت دو سال به کشورهای در حال توسعه بود تا در آموزش، بهداشت، توسعه اقتصادی جامعه، کشاورزی، محیط زیست، و رشد جوانان کمک کنند.

ایده سپاه صلح در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۹۶۰ هنگامی مطرح شد که پرزیدنت کندی در ۱۴ اکتبر در شورای صنفی دانشجویان از روی پله‌های دانشگاه میشیگان، سخنرانی فی‌البداهه‌ای را ارائه داد. او در این سخنرانی از دانشجویان پرسید که آیا آنها حاضر هستند که با خدمت داوطلبانه در کشورهای در حال توسعه، به وطن و به ایجاد صلح در جهان کمک کنند.

بنا بر گزارش واشنگتن پست، در پنج سال اول تشکیل سپاه صلح، این سازمان بیش از ۱۴ هزار داوطلب را به ۵۵ کشور اعزام کرد.

کرول اسپان، مدیر جایگزین سپاه صلح می گوید که مطمئن است این سازمان به خدمت خود به جوامع بشری در سراسر جهان ادامه خواهد داد و برای ایجاد صلح و دوستی از فعالیت دست نخواهد کشید.

XS
SM
MD
LG