لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

بروس کارور بوینتون، پیشگام جنبش حقوق مدنی در ایالات متحده، در ۸۳ سالگی درگذشت


بروس کارور بوینتون در حال صحبت در خانه اش در سلما در ایالات آلاباما. ۳ مه ۲۰۱۸
بروس کارور بوینتون در حال صحبت در خانه اش در سلما در ایالات آلاباما. ۳ مه ۲۰۱۸

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بروس کارور بوینتون، پیشگام مبارزات حقوق مدنی در ایالت آلاباما که الهام بخش کارزار «سواران آزادی» در سال ۱۹۶۱ بود، دوشنبه در ۸۳ سالگی درگذشت.

هنک سندرز، سناتور سابق ایالتی و دوست بوینتون، روز سه شنبه این خبر را تأیید کرد.

بوینتون ۶۰ سال پیش برای ورود به بخش ویژه سفیدپوستان رستوران یک ایستگاه اتوبوس در ایالت ویرجینیا که تفکیک نژادی شده بود، دستگیر شد. این اتفاق یک رشته واکنش‌ها را در پی داشت که در نهایت به لغو قانون «جیم کرو» در جنوب ایالات متحده منجر شد. بوینتون بازداشت خود را به دادگاه تجدیدنظر برد تا کار به دیوان عالی ایالات متحده و منع تفکیک نژادی ایستگاه‌های اتوبوس و کارزار «سواران آزادی» بکشد.

بوینتون با وجود نقش محوری‌اش، به اندازه دیگر چهره‌های جنبش حقوق مدنی در ایالات متحده چندان شناخته شده نیست. پدر و مادر او هر دو از اولین کنشگران جنبش حقوق مدنی بودند. مادر او، املیا بوینتون رابینسون، در تظاهرات سال ۱۹۶۵ به شدت کتک خورده بود. او پنجاه سال بعد از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا، مورد تقدیر قرار گرفت.

بوینتون سال ۱۹۵۸ زمانی که دانشجوی حقوق دانشگاه هاوارد در شهر واشنگتن بود سوار اتوبوسی به مقصد آلاباما شد. در آن زمان با وجودی که بر مبنای قانون فدرال تفکیک نژادی در سفرهای بین ایالتی منع شده بود در ایالت‌های جنوبی امکانات عمومی شامل ایستگاه‌های اتوبوس تفکیک نژادی بودند.

اتوبوس مذکور برای استراحت در ایستگاهی در ریچموند در ویرجینیا توقف می‌کند و بوینتون برای صرف غذا وارد رستوران ایستگاه می‌شود. او وقتی می‌بیند زمین بخش مخصوص سیاهپوستان را آب گرفته و بسیار غیربهداشتی است به بخش سفیدها می‌رود و یک چیزبرگر و چای سفارش می‌دهد. مدیر رستوران از او می‌خواهد که آن جا را ترک کند و سرپیچی او تبدیل به یک پرونده حقوقی می‌شود.

تورگود مارشال، وکیل برجسته جنبش حقوق مدنی، وکالت او را برعهده داشت. مارشال بعدتر نخستین قاضی سیاهپوست دیوان عالی ایالات متحده شد.

دیوان عالی در سال ۱۹۶۰ حکم داد که منع تفکیک نژادی برای اتوبوس‌های بین ایالتی ایستگاه‌های اتوبوس و امکانات مرتبط را هم در بر می‌گیرد. سال بعد، شماری از دانشجویان سیاهپوست و سفیدپوست برای آزمودن حکم پرونده «بروس بوینتون در برابر ایالت ویرجینیا» با اتوبوس راهی ایالت‌های جنوبی شدند.

«سواران آزادی» در ایالت‌های آلاباما، می‌سی‌سی‌پی، و کارولینای جنوبی بازداشت شدند و کتک خوردند. یک اتوبوس هم به آتش کشیده شد.

سپس، جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا، دستور داد قوانین فدرال منع تبعیض با شدت عمل بیشتری اجرا شود.

بوینتون به دلیل فعالیت‌هایش ابتدا نتوانست جواز وکالت در ایالت آلاباما را دریافت کند. او تا پیش از بازنشستگی به وکالت پرونده‌های حقوق مدنی می‌پرداخت.

XS
SM
MD
LG