لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

سومین واکسن کرونا در انتظار تائید؛ بریتانیا این هفته واکسن «استرا زنکا» را تایید می‌کند


انتظار می رود که واکسن کووید۱۹ شرکت استرا زنکا این هفته در بریتانیا تصویب شود (عکس از آرشیو)
انتظار می رود که واکسن کووید۱۹ شرکت استرا زنکا این هفته در بریتانیا تصویب شود (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - انتظار می‌رود که مقامات بریتانیایی این هفته واکسن ویروس کرونای «استرا زنکا» را تصویب کنند. در همین حال رئیس این شرکت داروسازی می‌گوید که واکسن آنها به اندازه واکسن‌های «فایزر-بایو ان تک» و «مدرنا» در برابر ویروس کرونا مؤثر خواهد بود.

پاسکال سوریو، مدیر اجرایی استرا زنکا، به روزنامه «ساندی تایمز» گفت، که شرکت آنها «فرمول برنده و چگونگی اثربخشی آن را پیدا کرده‌ است» و «پس از تجوز دو دُز نتیجه برابری با واکسن‌های دیگر دارد.»

وی افزود، که به باور او واکسن شرکت آنها در برابر سویه جدید و مسری‌تر ویروس کرونا که باعث نگرانی در سراسر جهان شده نیز مؤثر است.

آقای سوریو با این حال گفت که این شرکت واکسن مزبور را در این رابطه مورد آزمایش قرار خواهد داد.

واکسن استرا زنکا در صورت تأیید شدن پنجمین واکسنی خواهد بود که برای مبارزه با ویروس کرونا تولید و توزیع می‌شود. آزمایش‌های اولیه نشان داده‌اند که این واکسن در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ۷۰ درصد مؤثر است؛ در حالی که میزان تاثیرگذاری واکسن‌ شرکت فایزر و شریک آلمانی آن بایو ان تک ۹۵ درصد گزارش شده است.

بنا بر تازه‌ترین آمار دانشگاه جانز هاپکینز، تا زمان انتشار این مطلب نزدیک به ۸۱ میلیون نفر در سراسر جهان به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۱.۷ میلیون نفر جان خود را از دست دادند. هرچند آمار رسمی چین، روسیه، و ایران قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا تاکنون حدود ۱۹ میلیون نفر و تعداد تلفات حدود ۳۳۰ هزار تن گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG