لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

کارشناسان می‌گویند که عواقب امنیتی «هک» حساب کاربران سرشناس توئیتر ممکن است فاجعه‌بار باشد


پیامی از شرکت توئیتر که هک شدن کساب کاربری جک دورسی، مدیر عامل توئیتر و حساب‌های کاربری چهره‌های معروف را تائید می‌کند
پیامی از شرکت توئیتر که هک شدن کساب کاربری جک دورسی، مدیر عامل توئیتر و حساب‌های کاربری چهره‌های معروف را تائید می‌کند

نیویورک - هک بسیار گسترده حساب‌های کاربری توئیتر چهره‌های سرشناس، از باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا گرفته تا هنرمندان میلیاردر نظیر کانیه وست و همسرش کیم کارداشیان، بازتابی وسیع داشت.

اما به نظر کارشناسان امنیت اینترنتی، این امر می‌تواند پیامدهای بسیار عظیمی داشته باشد و این کلاهبرداری از طریق بیت‌کوین، در واقع سرپوشی برای پنهان نگاه داشتن دست یافتن تبهکاران به تماس‌ها و ارتباط محرمانه نیرومندترین افراد جهان باشد.

اداره پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، روز پنج‌شنبه تحقیق گسترده‌ای‌ را درباره هک بزرگ توئیتر آغاز کرد، و توئیتر نیز اعلام کرد که با همکاری کاربرانی که حساب‌های آنها مورد حمله قرار گرفته، درباره نفوذ در داده‌های غیرعلنی آنها تحقیق می‌کند.

توئیتر در بیانیه خود می‌نویسد: «ما، براساس دانسته‌های کنونی، باور داریم که در مجموع ۱۳۰ حساب کاربری هدف مهاجمان قرار گرفته‌ و اختیار برخی از این حساب‌ها به دست مهاجمان افتاده که از آنها برای توئیت زدن استفاده کرده‌اند.»

در این حمله اینترنتی روز چهارشنبه (۱۵ ژوئیه)، مهاجمان از زبان چهره‌های سرشناس، از جمله جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا، کاربران را تطمیع کرده‌اند که در ازای دریافت هر یکهزار دلار پول مجازی به صورت بیت کوین، دو هزار دلار به آنها پرداخت خواهند کرد.

به گزارش روز جمعه (۱۷ ژوئیه) خبرگزاری «سی ان ان بیزنس»، وقوع این حمله، آن هم در میانه انتخابات تعیین‌کننده ریاست جمهوری آمریکا، توانایی رسانه‌های اجتماعی، به خصوص توئیتر، را برای بی‌ثبات کردن آمریکا و جهان را یادآوری می‌کند.

توئیتر با این که نسبت به رقبایش، از جمله فیسبوک، کاربران کمتری دارد، ولی تاثیر گسترده‌ای بر رسانه‌های خبری، سرمایه‌داران، و سیاست‌گذاران دارد. توئیتر جایی است که تازه‌ترین اخبار منعکس می‌شود. روسای جمهوری آمریکا از طریق توئیتر درباره تغییر سیاست‌ها اطلاع‌رسانی می‌‌کنند، و مدیران عامل شرکت‌ها، اعلامیه‌های کاری خود را منتشر می‌کنند.

حمله اینترنتی به توئیتر از یک سو اعتماد مردم به آن را نشان داد و از سوی دیگر، شکنندگی امنیتی آن را برملا کرد.

«سی ان ان بیزنس» می‌نویسد هدف نهایی مهاجمان به توئیتر هنوز معلوم نیست؛ اما آن چه تاکنون درباره این حمله منتشر شده، نگرانی‌های جدی سیاست‌گذاران، کارشناسان امنیت سایبری، و برخی از دست‌اندرکاران توئیتر را برانگیخته است.

کارشناسان می‌‌گویند مهاجمان با استفاده از نفوذ خارق‌العاد‌ه‌ای که به دست آورده بودند، می‌توانستند باعث فروش فله‌ای سهام در بازارهای مالی شوند، اعلامیه‌های دروغینی را در مورد سیاست‌گذاری‌ها منتشر کنند، و یا مسیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به کلی دگرگون کنند.

XS
SM
MD
LG