لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

موشک «اسپیس اکس» در پایان یک آزمایش موفقیت‌آمیز هنگام بازگشت به زمین منفجر شد


موشک استارشیپ اسپیس اکس
موشک استارشیپ اسپیس اکس

بخش انگلیسی صدای آمریکا- موشک «استارشیپ» شرکت «اسپیس اکس» موسوم به «اس‌ان۸»، پس از موفقیت پرتاب آزمایشی خود، هنگام بازگشت به زمین منفجر شد.

موشک استارشیپ، یا «ستاره‌پیما»، روز چهارشنبه از یک مرکز کوچک در ایالت تگزاس به آسمان پرتاب شد و پس از حدود شش دقیقه و نیم پرواز به پایگاه بازگشت، ولی در اثر برخورد با زمین متلاشی شد.

این بیشترین مسافت و پیچیده‌ترین پرواز این موشک بود. به گفته ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس اکس، این موشک قادر است در کمتر از شش سال دیگر، انسان را به کره مریخ ببرد.

این موشک آزمایشی نخستین نمونه مجهزی است که نوکی مخروطی شکل، دریچه‌‌های باله متصل به بدنه، و سه موتور رپتور دارد. این موشک برای پرواز تا ارتفاع دوازده و نیم کیلومتری پرتاب شد.

اگرچه شرکت اسپیس اکس درباره این عملیات آزمایشی توضیح چندانی نداده است، ولی به نظر می‌رسد که موشک استارشیپ به هدف پروازی خود دست یافته، و‌‌ یا حداقل به ارتفاع موردنظر نزدیک شده است.

این مدل، که از فولاد ضدزنگ ساخته شده است و ۵۰ متر طول و ۹ متر قطر دارد، پس از پرتاب بر فراز خلیج مکزیک به نقطه اوج خود رسید.

این موشک پس از پنج دقیقه، جهتش را تغییر داد ‌و مطابق برنامه به پایگاه خود در جنوب شرقی ایالت تگزاس در نزدیکی مرز مکزیک بازگشت.

قرار بود پس از سقوط آزاد موشک و هنگام نزدیک شدن به زمین، موتورهای رپتور برای ترمز احیا شوند و موشک به حالت ایستاده بر زمین فرود آید؛ ولی در جریان‌ این مرحله موشک آتش گرفت و پس از برخورد با زمین منفجر شد.

هنوز علت این حادثه از سوی اسپیس اکس اعلام نشده است؛ ولی ظاهرا مرکز فرماندهی به دلایل نامشخصی قادر به کنترل سرعت موشک در هنگام فرود نبوده است.

موشک ستاره‌پیمای اسپیس اکس
موشک ستاره‌پیمای اسپیس اکس

این پرواز آزمایشی در مجموع شش دقیقه و چهل ثانیه طول کشید و اسپیس اکس آن را به صورت زنده از طریق تارنمای خود پخش کرد.

تأخیر چندباره در پرتاب این موشک، که بخش مهمی از ‌پروژه‌های اکتشافی فضایی آینده است، و خاموشی موتورها در آخرین لحظات، هیجان طرفداران را به اوج رسانده بود.

ایلان ماسک پیش از آغاز عملیات، سعی کرده بود سطح توقعات را کاهش دهد و گفته بود که احتمال موفقیت این پرواز آزمایشی کمی بیش از ۳۰ درصد است.

شرکت اسپیس اکس اوایل سال جاری میلادی با استفاده از نمونه‌های اولیه موشک‌های ستاره‌پیمای خود، دو پرواز آزمایشی کوتاهتر را از دهکده ساحلی «بوکا چیکا» در ایالت تگزاس انجام داده بود.

هرچند که عملیات اخیر به دلیل انفجار موشک، پایان دراماتیکی داشت، ولی با توجه به مسافت طی شده و ارتفاع موشک، موفقیت مهمی برای اسپیس اکس است.

موشک استارشیپ اسپیس اکس
موشک استارشیپ اسپیس اکس

این موشک پس از تکمیل، فضاپیماها را به مدار زمین حمل خواهد کرد و بر خلاف موشک‌های کنونی، به دفعات قابل استفاده است و هزینه پر‌وژه‌های فضایی را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG