لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

به یاد جیمز فولی، روزنامه‌نگار آمریکایی که توسط داعش به قتل رسید


جیمز فولی، روزنامه نگار آمریکایی، اهل شهر راچستر در ایالت نیوهمپشایر. آرشیو، مه ۲۰۱۱
جیمز فولی، روزنامه نگار آمریکایی، اهل شهر راچستر در ایالت نیوهمپشایر. آرشیو، مه ۲۰۱۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ جیمز فولی نخستین گروگان غربی بود که گردن زده شد.

داعش در سوریه با او رفتار بسیار بدی داشت. او ۶۳۶ روز گروگان بود و هنگام اعدام ۴۰ سال داشت. اکنون دو متهم به قتل او در انتظار دادگاه خود در ایالات متحده هستند.

الکساندا کوتی و الشفیع الشیخ، از منطقه غرب لندن، هفته جاری در دادگاهی در ایالت ویرجینیا تفهیم اتهام شدند. اگرچه آنها نقش خود را در قتل فولی و کشتار هولناک دیگر گروگان‌های آمریکایی، از جمله دو امدادگر به نام‌های کِیلا مولر و پیتر کَسیگ و یک روزنامه‌نگار به نام استیو ساتلاف، رد کردند، اما گروگان‌های اروپایی که داعش در ازای دریافت خون‌بها آزاد کرده بود، روایت دیگری دارند.

آن‌ها می‌گویند کوتی و الشیخ عضو گروهی چهار نفره از ستیزه‌جویان بریتانیایی بودند که بازداشت‌شدگان غربی، به ویژه بریتانیایی‌ها و آمریکایی‌ها را به شکل زجرآوری آزار می‌دادند، مرتب کتک می‌زدند، و در حالت غرق مصنوعی، اعدام‌های ساختگی، و تصلیب قرار می‌دادند. این چهار شکنجه‌گر به دلیل لهجه بریتانیایی‌شان به «بیتلز» (بیتل‌ها) معروف بودند.

زخم‌های آشکار

یکی از هم‌سلولی‌های جیمز فولی در سال ۲۰۱۳ می‌گوید: «می‌توانستید زخم‌ها را روی مچ پایش ببینید. او به من گفت که آن‌ها چه طور پاهایش را به میله ای زنجیر کرده بودند و با بالا بردن آن، او را از سقف آویزان کرده و همان طور رها می‌کردند.»

ربودن جیمز فولی در نوامبر ۲۰۱۲ برای خبرنگاران جنگی که اوضاع سوریه را گزارش می‌دادند، شوکی شدید بود. فولی باتجربه بود و پیشتر قیام لیبی را پوشش خبری داده بود. او آن جا هم چند هفته‌ای بازداشت شده بود.

جیمز فولی پیش از دستگیری چند بار به منطقه جنگی در سوریه رفته بود.

او برای «گلوبال پست» و «خبرگزاری فرانسه» گزارش تهیه می‌کرد. فولی و جان کانتلی، عکاس خبری بریتانیایی، با هم از شمال شرقی سوریه در راه بازگشت به ترکیه بودند که در روستایی کوچک در شمال حلب توسط مردان مسلح ربوده شدند.

فیلم ویدئویی آزاردهنده

زندگی فولی پس از ماه ها آزار و شکنجه در ۱۹ اوت ۲۰۱۴ در تپه های جنوب شهر رقه در سوریه به پایان رسید. مردان جوان انگلیسی زبان هم سن و سال او که ماسک های سیاه بر سر داشتند از اعدام وحشیانه اش ویدیو گرفتند.

ساعاتی پس از قتل جیمز فولی، مادر او در یادداشتی در فیسبوک نوشت: «ما بیش از همیشه به پسرمان جیم افتخار می کنیم، او زندگی اش را در راه نشان دادن رنج مردم سوریه به جهان از دست داد.»

جیمز فولی سال ها معلم دبستان بود. بعضی می گفتند علاقه او به مردم ریشه در باورهای مذهبی اش داشت. او ظاهرا تلاش کرده بود با شکنجه گران خود نیز ارتباط برقرار کند.

دو هفته پس از کشتن فولی، قاتلان او استیو ساتلاف، یک روزنامه نگار آمریکایی دیگر که با مجله تایم کار می‌کرد، را نیز به قتل رساندند. تمرکز ساتلاف هم بر مخمصه‌ای بود که غیرنظامیان در جنگ با آن روبرو شده بودند و او درباره پناهجویان جنگ در سوریه می‌نوشت. فولی و ساتلاف روزنامه نگارانی بودند که روزنامه نگاری برایشان نه کسب و کار که یک وظیفه بود.

اما این ها برای ستیزه جویان بریتانیایی داعش هیچ معنایی نداشت. رهبر آن گروه چهار نفره با اسم مستعار «جان جهادی» بعدتر با اسم واقعی اش محمد اموازی اهل کویت اما بزرگ شده در غرب لندن شناسایی و در یک حمله هوایی در نوامبر ۲۰۱۵ کشته شد.

چهارمین عضو این گروه چهار نفره اِین دیویس معروف به «پال جهادی» در سال ۲۰۱۷ در ترکیه به هفت سال و نیم زندان محکوم شد.

بستگان گروگان های به قتل رسیده امیدوارند دیویس هم در بریتانیا یا ایالات متحده دادگاهی شود.

XS
SM
MD
LG