لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

پژمان اکبرزاده، پژوهشگر موسیقی: تصور اینکه نماهنگ ساسی مانکن برای مردم ایران مشکل اخلاقی‌ ایجاد می‌کند، مضحک است


پژمان اکبرزاده
پژمان اکبرزاده

انتشار موزیک ویدئوی جدید ساسی مانکن، خواننده ایرانی ساکن لس آنجلس، به‌ نام «تهران توکیو» با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است. با توجه به استقبال از این آهنگ و موزیک ویدئو، و محبوبیت آن به ویژه در میان جوانان، بار دیگر موضوع ارزش و جایگاه هنری چنین آثاری در موسیقی ایران مطرح شده است.

پژمان اکبرزاده نوازنده پیانو، پژوهشگر موسیقی، و روزنامه‌نگار ایرانی در این باره می‌گوید: «به هر حال در یک دنیای آزاد زندگی می‌کنیم ‌و اجرا کنندگان، می‌توانند هر اثری را که مایل باشند، خلق کنند. طبیعی است که مخاطب هم حق انتخاب دارد و می‌تواند آهنگ مورد نظرش را گوش کند، و یا به تماشای نماهنگ دلخواه خود بنشیند.»

پژمان اکبرزاده در ادامه می‌گوید: «بسیار تعجب‌آور است که حضور یک بازیگر فیلم‌های بزرگسالان یا پورنوگرافی در این موزیک ویدئو، به این صورت مورد توجه ایرانی‌ها قرار گرفته است. استفاده از مدل‌های خارجی یا نیمه برهنه تقریبا از سال ۲۰۰۳ در موزیک ویدئوهای ایرانی مرسوم شد و در همه این ‌سال‌ها ادامه داشته است. قطعا این خواننده ایرانی برای جلب توجه بیشتر از یک بازیگر فیلم‌های بزرگسالان استفاده کرده است، موضوع زیاد مهمی نیست، مجددا تأکید می‌کنم که مخاطبان حق انتخاب دارند، و می‌توانند این موزیک ویدئو را تماشا نکنند.»

پژمان اکبرزاده درباره ارزش و جایگاه چنین آثاری می‌گوید: «این نوع آهنگ‌ها ماندگار نیستند، و به سرعت فراموش می‌شوند. در گذشته هم نمونه‌های زیادی در این چهارچوب داشتیم که در یک دوره کوتاه سر و‌ صدا کردند ولی الان در یاد و خاطره کسی نمانده است. این نوع کارها موقت و تجاری است، و اجرا کننده هم برای جلب توجه بیشتر دست به هر کاری می‌زند. ولی واقعیت این‌ است که این آثار از نظر هنری اهمیت زیادی ندارد، و اساسا بحث درباره آنها دغدغه جوامع بسته و محدود است.»

او در پایان می‌گوید: «مردم در ایران، درگیر مشکلات اساسی به ویژه در زمینه سیاست، اقتصاد، و جامعه هستند. حتی تصور اینکه این نماهنگ برایشان مشکل اخلاقی‌ ایجاد می‌کند، مضحک است.»

در چند روز گذشته و پس از انتشار تبلیغ این موزیک ویدئو، هزاران نفر درباره آن اظهارنظر کردند. برخی توجه به این کلیپ را نشانه‌ای از ناکارآمدی حوزه فرهنگی در جمهوری اسلامی عنوان کردند، برخی آن را نشانه ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان دانسته‌اند و برخی راهکارهایی پیشنهاد دادند. صدای آمریکا برخی از این واکنش‌ها را از توئیتر منعکس کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در مطلبی که در همین رابطه منتشر کرد، با اشاره به این که حضور یک بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان یا «پورنوگرافی» در موزیک ویدئوی این خواننده جوان، موجب خشم مقامات حکومت ایران شده است، از آغاز تحقیقات درباره چگونگی انتشار آنونس یا تیزر این اثر در یکی از اپلیکیشن‌های تفریحی و سرگرمی این کشور خبر داد.

XS
SM
MD
LG