لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

نگاهی به برخی از واکنش‌های کاربران در توئیتر به موزیک ویدئوی جنجالی ساسی مانکن با حضور یک بازیگر فیلم‌های پورن؛ به دنبال مقصر یا راه حل


در تبلیغ ویدئوی آهنگ جدید ساسی مانکن، ‌الکسیس تگزاس ستاره فیلم‌های بزرگسال یا پورنو گرافی، در کنار خواننده ایرانی حضور دارد.
در تبلیغ ویدئوی آهنگ جدید ساسی مانکن، ‌الکسیس تگزاس ستاره فیلم‌های بزرگسال یا پورنو گرافی، در کنار خواننده ایرانی حضور دارد.

در روزهای اخیر انتشار تبلیغ موزیک ویدئوی جدید ساسی مانکن با حضور «الکسیس تگزاس» بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان یا «پورنوگرافی» جنجالی شد و حتی در رسانه‌های غربی و آمریکایی این موضوع بازتاب داشت. در این گزارش به بازتاب‌های آن در توئیتر پرداخته شده است.

هفته پیش، پخش تیزر آهنگ و موزیک ویدئوی «تهران توکیو»، از ساسی مانکن خواننده پاپ ایرانی ساکن ‌کالیفرنیا جنجالی شد. حتی خبرگزاری آسوشیتدپرس در مطلبی که در همین رابطه منتشر کرد، نوشت که حضور این بازیگر فیلم‌های پورن، موجب خشم مقامات حکومت ایران شده است، و همچنین از آغاز تحقیقات درباره چگونگی انتشار آنونس یا تیزر این اثر در یکی از اپلیکیشن‌های تفریحی و سرگرمی این کشور خبر داد. آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های داخلی ایران نوشته است که اپلیکیشن «روبیکا» به دلیل پخش تیزر آهنگ و موزیک ویدئوی «تهران توکیو»، از ساسی مانکن خواننده پاپ ایرانی ساکن‌کالیفرنیا، مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است.

در موزیک ویدئوی «تهران توکیو» که هنوز به صورت کامل منتشر نشده است، الکسیس تگزاس، بازیگر مشهور آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان یا «پورنوگرافی»، در کنار ساسی مانکن به هنرنمایی می‌پردازد و می‌رقصد.

در روزهای اخیر، گروهی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از پخش تیزر این اثر در روبیکا و سایر پلتفرم‌های داخلی و خارجی انتقاد کرده‌اند.

به عقیده منتقدان، این آهنگ و موزیک ویدئو، نامناسب و غیراخلاقی است، ‌و تأثیرات منفی و مخربی روی جوانان دارد.

«ساسان یافته» ۳۲ ساله مشهور به ساسی مانکن، از خواننده‌های محبوب نوجوانان است که پیش از ترک ایران در سال ۲۰۰۹، بصورت زیرزمینی در این کشور فعالیت می‌کرد. او پس از مهاجرت به آمریکا، فعالیت‌های هنری خود را گسترش داد، و در این دوران آثار جنجالی و بحث‌انگیزی را منتشر کرده است که به دلایل گوناگونی، با نظرات مثبت و منفی هنردوستان ایرانی مواجه شده است.

تحت فشار تندروها، مدت‌ها است که دولت ایران دسترسی به بسیاری از وبسایت‌ها، و شبکه‌های اجتماعی، از یوتیوب گرفته تا توئیتر، یا تلگرام را محدود و مسدود کرده است. با این حال بسیاری از ایرانیان، به ویژه جوانان از طریق وی‌پی‌ان و پراکسی به شبکه‌های اجتماعی، و اکثر وبسایت‌ها دسترسی دارند.

چه کسی مقصر است؟

در چند روز گذشته و پس از انتشار تبلیغ این موزیک ویدئو، هزاران نفر درباره آن اظهارنظر کردند. برخی توجه به این کلیپ را نشانه‌ای از ناکارآمدی حوزه فرهنگی در جمهوری اسلامی عنوان کردند، برخی آن را نشانه ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان دانسته‌اند و برخی راهکارهایی پیشنهاد دادند. صدای آمریکا برخی از این واکنش‌ها را از توئیتر در اینجا منعکس می‌کند:

عباس میلانی استاد سرشناس ایرانی- آمریکایی دانشگاه استنفورد اما ناکارآمدی دستگاه تبلیغات جمهوری اسلامی را دلیل محبوبیت این ویدئو دانسته است.

مریم به مسیرغلط نهادهای فرهنگی و رسانه دولت ایران اشاره کرده است:

اما احمدرضا، آسیب پذیر بودن خانواده‌ها در تربیت کودکان را مورد توجه قرار داده است.

اما ساقی کاربر دیگری است که از منظر دیگری به موضوع نگریسته است.

در این بین برخی مثل محدثه پیشنهاد داده‌اند که خانواده ها از کتاب های راهنما برای آموزش و تربیت جنسی به کودکان استفاده کنند.

یاسر کاربری است که معتقد است محتوای کلیپ ساسی مانکن ربطی به اختلاف مردم و حکومت ندارد و آزمایشی برای جامعه ایرانی است:

موضوعی که وحید هم به آن اشاره کرده است:

در این بین محمد علی ابطحی از چهره های روحانی که در دولت خاتمی سمت‌هایی داشت،‌ به محافظه‌کاران هم لباس خود کنایه زده است:

سفید برفی کاربر دیگری است که با انعکاس خبری درباره حضور سه روز در هفته طلاب در مدارس، به جنجالی شدن خبر کلیک ساسی مانکن واکنش نشان داد.

XS
SM
MD
LG