لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

حمایت تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر از کارزار اینترنتی آزادی نسرین ستوده 


حمایت از کارزار اینترنتی اعتراضی برای آزادی نسرین ستوده
حمایت از کارزار اینترنتی اعتراضی برای آزادی نسرین ستوده

همزمان با پنجمین هفته اعتصاب غذای نسرین ستوده در زندان اوین، تعدادی از هنرمندان و نویسندگان بین‌المللی با انتشار یک فراخوان عمومی، خواستار آزادی این وکیل حقوق بشر ایرانی شدند.

به نوشته تارنمای «کمپین حقوق بشر ایران»، این گروه که از چهره‌های مطرح و سرشناس ایرانی و غیرایرانی هستند، با انتشار این فراخوان، حمایت خود را از کارزار اینترنتی اعتراضی که برای آزادی نسرین ستوده شکل گرفته است، اعلام کردند.

اولیویا کلمن، شهره آغداشلو، جی‌کی سیمونز، شیرین نشاط، جولیا استیونسون، نازنین بنیادی، نینا انصاری، آذر نفیسی، سیمون ریکس، و ماز جبرانی از جمله هنرمندان و نویسندگانی هستند که با انتشار تصویر خود با هشتگ «نسرین را آزاد کنید» (FreeNasrin)، از نسرین ستوده و سایر زندانیان سیاسی در ایران حمایت کردند.

اولیویا کلمن بازیگر بریتانیایی برنده جایزه اسکار که اخیرا به عنوان راوی در فیلم مستندی درباره جنبش زنان و زندگی نسرین ستوده همکاری داشت، درباره این کارزار اینترنتی می‌گوید، مفتخر است که اینگونه در کنار نسرین ایستاده و خواهان آزادی او می‌شود.

اولیویا کلمن
اولیویا کلمن

به گفته این هنرمند که برای بازی در نقش ملکه الیزابت در سریال «تاج» به شهرت زیادی رسید، نسرین ستوده برای رسیدن به عدالت در ایران، خطر همه چیز را به جان خریده است.

نازنین بنیادی یکی از هنرمندان حاضر در این فراخوان به صدای آمریکا می‌گوید :« نسرین ستوده فقط به جرم انجام وظیفه خود به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم‌ شد. این یکی از سخت‌ترین احکامی است که در سالهای اخیر علیه یک مدافع حقوق بشر در ایران ثبت شده است.»

او می‌افزاید: «نسرین ستوده بار دیگر زندگی و سلامت خود را به مخاطره انداخته و وارد پنجمین هفته اعتصاب غذای خود شده است تا از حقوق دیگر زندانیان سیاسی که در دوران همه‌گیری کرونا در زندان، در خطر هستند دفاع کند. من امیدوارم این کمپین، اعتراض جهانی را برای همبستگی با نسرین تشویق کند، ما خواستار آزادی او و تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران هستیم.»

نازنین بنیادی
نازنین بنیادی

نسرین ستوده وکیل حقوق بشر، دوران محکومیت ۳۸ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند. او از ۴ هفته پیش ‌و برای شنیده شدن صدای زندانیان سیاسی و جلب توجه مقامات فضایی به شرایط ناعادلانه محبوسانی که به ناحق در زندان هستند، دست به اعتصاب غذا زده است.

در حالیکه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، و عدم وجود شرایط بهداشتی مناسب در زندان‌ها، مقامات ایرانی تعدادی از زندانیان را آزاد کردند، یا به مرخصی فرستادند، ولی اکثر زندانیان سیاسی همچنان در بند هستند و تعدادی از آنها نیز به ویروس کرونا مبتلا شدند.

بر اساس حکم مقامات قضایی ایران، نسرین ستوده پس از گذراندن ۱۲ سال از حکم ۳۸ سال حبس خود، بصورت «مشروط» آزاد می‌شود. این حکم به اتهام «تشویق فساد، فحشا، و فراهم آوردن موجبات آن» علیه نسرین ستوده صادر شده است.

نسرین ستوده
نسرین ستوده

صدور این حکم ناعادلانه با اعتراض بسیاری از نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری مواجه شده است و بسیاری از شخصیت‌های برجسته و چهره‌های سرشناس بین‌المللی خواستار آزادی نسرین ستوده شدند.

تارنمای «کمپین حقوق بشر ایران» در بخش دیگری از این مطلب، بر اهمیت مشارکت بیشتر شهروندان سراسر جهان در این کارزار اینترنتی برای تسریع آزادی نسرین ستوده و اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی تأکید می‌کند، چرا که باعث می‌شود تا مجامع بین‌المللی خواستار پاسخگویی مقامات جمهوری اسلامی در قبال نسرین ستوده و سایر زندانیان سیاسی شوند.

همزمان با زندانی شدن دوباره خانم ستوده، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده چندی پیش با انتشار توئیتی به مناسبت روز جهانی زنان، ضمن اشاره به «نسرین ستوده» وکیل زندانی در ایران،‌ با «زنان شجاع» ایرانی ابراز همبستگی کرد و نوشت: «من، در این روز جهانی زنان، با نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر ایرانی زندانی، اعلام همبستگی می‌کنم. همان‌گونه که او گفته است: تلاش‌های بی‌امان زنان سرانجام ثابت کرد که، فارغ از حمایت یا مخالفت با آنها، دیگر نمی‌شود زنان را نادیده گرفت.»

همچنین دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته است تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG