لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۸

واکسن‌های بالقوه کووید۱۹؛ «مدرنا» درخواست مجوز می‌کند و «استرازنکا» آزمایش‌های بالینی بیشتری انجام می‌‌دهد


واکسن بالقوه کووید۱۹ که توسط شرکت مدرنا و مؤسسه ملی سلامت تهیه و تولید شده است (آرشیو)
واکسن بالقوه کووید۱۹ که توسط شرکت مدرنا و مؤسسه ملی سلامت تهیه و تولید شده است (آرشیو)

شرکت داروسازی «مدرنا» اعلام کرد که برای واکسن کووید بالقوه خود از سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، درخواست مجوز استفاده اضطراری خواهد کرد.

به گزارش سایت خبرهای پزشکی و بهداشتی «وب ام‌دی»، شرکت مدرنا می‌گوید انتظار دارد که کمیته مشورتی واکسن و محصولات بیولوژیکی مربوط به سازمان غذا و داروی آمریکا، واکسن بالقوه کووید۱۹ آنها را در ۱۷ دسامبر (۲۷ آذر) مورد بررسی قرار دهد.

اگر این کمیته واکسن را تایید کند، محصول آنها بلافاصله به نقاط توزیع در سراسر کشور و به گروه‌هایی که دارای اولویت تعیین شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا هستند، از جمله کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در خط مقدم، ارسال خواهد شد.

مدرنا می‌گوید که واکسن آنها ثابت کرده است به طور متوسط ۹۴.۱ درصد مؤثراست و در موارد شدید کووید۱۹ این میزان تاثیرگذاری به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

وب ام‌دی می‌نویسد، همزمان با این خبر مدیرعامل شرکت داروسازی «استرا زنکا» به خبرگزاری بلومبرگ گفت که شرکت آنها قرار است آزمایش‌های بالینی بیشتری را روی واکسن‌های بالقوه ویروس کرونای خود انجام خواهد داد تا پاسخگوی سوالات به وجود آمده در مورد اثرگذاری آنها باشد.

استرا زنکا صبح دوشنبه ۱۰ آذر اعلام کرد که میزان تاثیرگذاری دو دز واکسن مختلف آنها ۹۰ درصد و ۶۲ درصد گزارش شده است و دو واکسن روی هم تا ۷۰ درصد در پیشگیری از کووید۱۹ مؤثر است.

به گزارش بلومبرگ، شرکت استرا زنکا و شریک آن دانشگاه آکسفورد بریتانیا، در ابتدا تفاوت در دو دز را آشکار نکردند و این امر سوالاتی را درباره شفافیت آزمایش‌های بالینی آنها ایجاد کرده است.

XS
SM
MD
LG