لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

مطرح‌ترین واژه فرهنگ لغات انگلیسی در سال ۲۰۲۰: «همه‌گیری»


در این تصویر، به تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰، واژه پاندمی در یک فرهنگ لغات انگلیسی در واشنگتن به چشم می خورد. «مریام-وبستر» این کلمه را واژه سال ۲۰۲۰ آن فرهنگ لغات اعلام کرده است.
در این تصویر، به تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰، واژه پاندمی در یک فرهنگ لغات انگلیسی در واشنگتن به چشم می خورد. «مریام-وبستر» این کلمه را واژه سال ۲۰۲۰ آن فرهنگ لغات اعلام کرده است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ اگر می‌خواستید واژه‌ای را انتخاب کنید که از دیگر واژه ها در سال ۲۰۲۰ بیشتر مطرح شده است، کدام را انتخاب می‌کردید؟

فرهنگ لغات انگلیسی «مریام-وبستر» روز دوشنبه واژه «همه‌گیری»، یا «پاندمی»، را واژه سال ۲۰۲۰ اعلام کرد.

پیتر سوکولووسکی، سردبیر آزاد «مریام-وبستر»، می‌گوید: «این احتمالا مایه شگفتی چندانی نیست. اغلب اخبار عمده با واژه‌ای فنی همراه هستند و در این مورد، همه‌گیری نه تنها کلمه‌ای فنی است بلکه به واژه‌ای عمومی تبدیل شده است. این احتمالا واژه ای است که ما برای ارجاع به این دوره از آن استفاده خواهیم کرد.»

این واژه وقتی ویروس کرونا در ماه مارس به عنوان یک همه‌گیری اعلام شد، فوریتی خاص پیدا کرد. اما اوایل ماه ژانویه و دوباره در فوریه، وقتی مرگ و میر در ایالات متحده و شیوع بیماری در کشتی‌های تفریحی رخ داد، در وبسایت «مریام-وبستر» مورد توجه فراوان قرار گرفت.

در ۱۱ مارس که «سازمان بهداشت جهانی» شیوع ویروس جدید کرونا را یک همه گیری جهانی اعلام کرد، جستجو در وبسایت «مریام-وبستر» برای واژه «همه‌گیری» به شدت افزایش یافت. میزان توجه به این واژه در تمام طول سال به شکل چشمگیری بالا بوده است.

منظور از این توجه چشمگیر این است که در ۱۱ مارس در مقایسه با سال قبل ۱۱۵۸۰۶ درصد جستجوی بیشتری برای واژه «همه‌گیری» انجام گرفت.

پاندمی یا همه‌گیری واژه‌ای با ریشه های لاتین و یونانی است و ترکیبی از «پان» به معنی همه و «دموس» به معنای مردم و جمعیت است. پیشینه استفاده از واژه «پاندمی» به نیمه قرن شانزدهم برمی‌گردد که به طور کلی معادل «جهانی» به طور خاص برای بیماری در متون پزشکی به کار رفته است.

به گفته سوکولووسکی، این امر به پس از بیماری‌های مسری کشنده در قرون وسطی مربوط است.

سردبیر «مریام-وبستر» می گوید مراجعات به واژه همه‌گیری در فرهنگ لغات انگلیسی صرفا از این بابت نبوده که افراد معنی آن را نمی دانستند، بلکه مربوط به آن هایی هم بوده که برای آرامش خاطر یا جزئیات بیشتر به آن مراجعه کرده اند.

واژه «ویروس کرونا» برای دهه ها در فرهنگ لغات بوده است، اما «کووید-۱۹» در ماه فوریه ابداع شد. سی و چهار روز بعد، «مریام-وبستر» این واژه را به نسخه آنلاین خود افزود. این «کوتاهترین زمان برای یک واژه از ابداع تا ورود به فرهنگ لغات محسوب می‌شود.»

وبسایت «مریام-وبستر» ماهانه حدود ۴۰ میلیون کاربر منحصر به فرد دارد و صفحات آن هر ماه حدود ۱۰۰ میلیون بار دیده می شود.

XS
SM
MD
LG