لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که اثرات پاندمی کرونا چندین دهه باقی خواهد ماند


مراسم خاکسپاری پرنس شیری، از وزیران زیمبابوه، که بر اثر ابتلا به کرونا جان سپرد. (۳۱ ژوئیه ۲۰۲۰)
مراسم خاکسپاری پرنس شیری، از وزیران زیمبابوه، که بر اثر ابتلا به کرونا جان سپرد. (۳۱ ژوئیه ۲۰۲۰)

بخش انگلیسی صدای آمریکا – یک کمیته اضطراری برای مقابله با کووید۱۹ برای ارزیابی وضعیت کنونی پاندمی در سازمان بهداشت جهانی تشکیل جلسه داد و خواستار همبستگی جهانی برای حمایت از تلاش‌های جاری برای مهار آن شد.

جای تعجب نیست که اعضای این کمیته اضطراری برای چهارمین بار پیاپی به اجماع توافق نظر دارند که کووید۱۹ یک وضعیت فوق‌العاده را در حوزه بهداشت و سلامت عمومی به وجود آورده و جامعه بین‌المللی را نگران کرده است.

نخستین بار در روز سی‌ام ژانویه امسال که این کمیته چنین وضعی را اعلام کرد، تنها کمتر از صد مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا گزارش شده بود و کسی هم خارج از مرزهای چین بر اثر ابتلا به آن ویروس جان خود را از دست نداده بود.

اکنون پس از گذشت شش ماه، سازمان جهانی بهداشت بیش از ۱۷ مورد ابتلا به کووید۱۹ را در سراسر جهان گزارش کرده و از آن میان بیش از ۷۵۰ هزار نفر از دنیا رفته‌اند؛ که بیش از نیمی از موارد ابتلا و مرگ در آمریکا بوده است.

تدروس ادهانوم گبریسوس، مدیرکل این سازمان، می‌گوید، پاندمی فعلی بحرانی است که هر قرن یک بار رخ می‌دهد و تاثیرات آن برای دهه‌ها بر جا خواهد ماند. خیلی از کشورها که معتقدند بدترین وضع را پشت سر گذاشته‌اند، اکنون با شیوع دوباره آن دست به گریبان هستند.

XS
SM
MD
LG