لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا: ماسک از دیگران و فرد دارای ماسک محافظت می‌کند


عکس تزئینی
عکس تزئینی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مرکز کنترل و پیشگیری ایالات متحده آمریکا می‌گوید اکنون دلایل زیادی برای استفاده از ماسک صورت وجود دارد.

این سازمان دولتی در یک خلاصه خبر علمی به روز شده می‌گوید ماسک گذاشتن نه تنها از انتقال ویروس کرونا به دیگران جلوگیری می‌کند، بلکه از فرد استفاده‌کننده از ماسک نیز در برابر این ویروس محافظت می‌کند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا تا همین اواخر می‌گفت که ماسک گذاشتن تنها برای جلوگیری و کاهش میزان انتشار ذرات آلوده به ویروس از فردی که از ماسک استفاده می‌کند، موثر است.

اما سیلی از تحقیقات که از زمان شروع همه‌گیری کووید۱۹ انجام شده است نشان می‌دهد که زدن ماسک از خود فرد نیز تا حدی در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند.

ویلیام اسکات، استادیار دانشکده پزشکی کارل دانشگاه ایلینوی آمریکا، می‌گوید همیشه تا حدودی ارزیابی می‌شد که پوشیدن ماسک از خود فرد هم محافظت می‌کند، ولی میزان آن کاملاً معلوم نبود و هیچ پژوهش واقعی در این مورد انجام نشده بود.

گروه‌های زیادی از پژوهشگران از ماه آوریل، یعنی از زمانی که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری استفاده از پوشش صورت پارچه‌ای را به مردم توصیه کرد، پژوهش‌هایی را برای یافتن میزان کارایی این ماسک‌ها آغاز کردند.

و در نتیجه این پژوهش‌ها معلوم شد که این میزان کارایی «خیلی خوب» است.

تحقیقات اول بر روی ذرات منتشر شده از دهان و بینی فرد ماسک‌گذار، انجام شد. آقای اسکات می‌گوید، دانشمندان پی بردند که ماسک‌های پارچه‌ای می‌تواند جلوی نیمی از ذرات حامل ویروس کرونا را بگیرد. همچنین در بعضی مطالعات معلوم شد که ماسک پارچه‌ای چند لایه‌ می‌تواند از انتشار ۵۰ تا ۷۰ درصد از این ذرات جلوگیری کند.

با این حال کارشناسان می‌گویند که به دلیل متفاوت بودن جنس ماسک‌ها و فاکتورهای دیگر، به سختی می‌توان عدد مشخصی را برای نحوه عملکرد و درجه محافظت ماسک صورت تعیین کرد.

XS
SM
MD
LG