لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۰

مبارزه زنان آسیایی‌‌تبار کنگره آمریکا با تعصب نژادی: با ما در نیافتید


میشل استیل عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا از ایالت کالیفرنیا (عکس از آرشیو)
میشل استیل عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا از ایالت کالیفرنیا (عکس از آرشیو)

خبرگزاری سی‌ان‌ان در گزارشی به موضوع تبعیض و تعصب نژادی به وجود آمده در پی همه‌گیری کووید۱۹ در جهان و عزم قانون‌گذاران آمریکایی برای مبارزه با آن پرداخته است.

در گزارش سی‌ان‌ان که روز یکشنبه ۲۱ مارس منتشر شده، آمده است، یانگ کیم و میشل استیل، اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا از ایالت کالیفرنیا، هرگز تصور نمی‌کردند که وقتی برای اولین بار به عنوان قانونگذاران جدید در مقابل کنگره شهادت می‌دهند، ناچار شوند به موضوع نفرت علیه جامعه خود، یعنی آمریکایی‌های آسیایی‌تبار، اشاره کنند.

اما در جریان جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان که هفته گذشته برگزار شد، نمایندگان جمهوری‌خواه کالیفرنیا نیز مشتاقانه به عنوان شاهد به سایر قانگذاران آمریکایی آسیایی‌تبار پیوستند تا تبعیض نژادی را - که پس از تیراندازی و کشتار دسته‌جمعی چند شهروند آسیایی‌تبار آتلانتا فوریت بیشتری به خود گرفته است - در کانون توجه خود قرار دهند.

خانم کیم شهادت داد: «لزومی به گفتن این نیست، ولی می خواهم کاملاً رک و روشن باشم. هیچ آمریکایی‌ای از هر نژاد یا قومی مسئول بیماری کووید۱۹ نیست. این ویروس تبعیض قائل نیست. همه را تحت تاثیر قرار می دهد.»

خانم استیل افزود: «مبارزه با نفرت مسئله حزبی نیست. همه ما می‌توانیم توافق کنیم که خشونت علیه هیچ جامعه‌ای را نباید تحمل کرد.»

خانم کیم و خانم استیل اولین زنان جمهوری‌خواه آمریکایی کره‌ای تبار هستند که در کنگره ایالات متحده آمریکا خدمت می‌کنند. این دو زن همراه با مریلین استریکلند، عضو دموکرات مجلس از ایالت واشنگتن که او نیز تبار کره‌ای دارد، در مراسم سوگند ماه ژانویه تاریخ‌ساز شدند.

یانگ کیم، نماینده جمهوری‌خواه مجلس از ایالت کالیفرنیا (عکس از آرشیو)
یانگ کیم، نماینده جمهوری‌خواه مجلس از ایالت کالیفرنیا (عکس از آرشیو)

خانم کیم معتقد است که ناسزاگویی‌های نژادی دونالد ترامپ، در طول ریاست جمهوری خود، اوضاع را بدتر کرده است. خانم کیم همیشه صریحانه در مقابل واژه های تحقیرآمیز دونالد ترامپ مثل «کونگ فلو» (به معنای آنفلوآنزای کونگ) بر وزن «کونگ فو» ایستاد. از دیگر برچسب‌های ترامپ به ویروس کرونا اصطلاح «ویروس چینی» بود.

خانم کیم گفت: «به میان آوردن تمام این اظهارات نفت انگیز و اشاره و حمله به جوامع آسیایی آمریکایی طوری بود که گویی آنها مسئول آن چیزی که الان با آن مواجه هستیم [کووید۱۹]، بودند. چنین کاری، به ویژه در بحبوحه همه‌گیری، کاملاً غلط و از روی بی ملاحظگی است.»

وی افزود: «سخنان رهبران پیامد دارد. آنها باید مراقب آن چه می گویند باشند، چون مردم واقعاً به آن گوش می‌دهند.»

خانم استیل نیز همراه با کیتی پورتر، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا، یک قطعنامه دو حزبی وضع کردند که جرایم نفرت علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار و از تبار اقیانوس آرام را محکوم می‌کند.

XS
SM
MD
LG