لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

توصیه کارشناسان به دریافت‌کنندگان واکسن جانسون اند جانسون: احتمال بروز عوارض خطرناک «بسیار کم» است، اما هوشیار باشید


واکسن و سرنگ - نقاشی از پیتر هملین/آسوشیتدپرس
واکسن و سرنگ - نقاشی از پیتر هملین/آسوشیتدپرس

نهادهای رسمی بهداشت و درمان ایالات متحده آمریکا پس از دریافت چند گزارش از موارد بالقوه خطرناک لخته شدن خون، خواستار «توقف موقت» واکسیناسیون با واکسن تک‌-‌دز کووید۱۹ «جانسون اند جانسون» و بررسی بیشتر این موضوع شده‌اند.

این خبر ممکن است موجب نگرانی برخی از افراد شود و آنها بپرسند: تکلیف ما که واکسن زده‌ایم چه می‌شود؟

آسوشیتدپرس، مقامات بهداشت آمریکا روز سه‌شنبه پس از بررسی گزارش‌های یک‌ نوع لخته شدن غیرعادی خون در شش زن بین ۶ تا ۱۳ روز بعد از واکسینه شدن، توصیه کردند استفاده از واکسن جانسون اند جانسون موقتا متوقف شود. هرچند این شش مورد از میان هفت میلیون واکسن «جانسون اند جانسون» تزریق شده در آمریکا روی داد.

مقامات بهداشتی می گویند هوشیار باشید، ولی به یاد داشته باشید که موارد لخته شدن خون مرتبط با واکسن تک-دزی جانسون اند جانسون بسیار نادر است.

دکتر آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا و مشاور کووید۱۹ کاخ سفید، گفت: «این [میزان] کمتر از یک در میلیون است.»

عوارض جانبی شایع پس از دریافت واکسن کووید۱۹ درد محل تزریق و بازو و یا علایمی مشابه آنفلوآنزا است که به گفته کارشناسان به رغم ناخوشایند بودن، جای نگرانی ندارند.

آنها در عوض توصیه می‌کنند که باید مراقب عوارض دیگر و جدی‌تر واکسن که با لخته شدن خون مرتبط است - به خصوص بین یک تا سه هفته پس از تزریق واکسن - بود. این عوارض شامل علائمی مثل سردرد شدید، پشت درد و کمردرد، دل درد، نفس تنگی، ورم پا، ظاهر شدن ذرات ریز قرمز بر روی پوست، یا کبودی بدن است.

در صورت بروز هر یک از این علایم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

XS
SM
MD
LG